واحد اندازه‌ گیری ‏BTU چیست؟

واحد اندازه‌گیری ‏BTU چیست

واحد اندازه‌ گیری BTU یا British Thermal Unit یکی از واحدهای اندازه‌ گیری گرمایی است. این واحد اندازه‌ گیری، جزو واحدهای رسمی نیست و به همین علت یک واحد اندازه‌ گیری سنتی محسوب می‌شود. این واحد همان‌طور که از اسمش پیداست در کشور انگلیس به کار برده می‌شود.

از این واحد اندازه‌ گیری، برای اندازه‌ گیری انرژی گرمایی استفاده می‌شود. این واحد اندازه‌ گیری را معمولاً در دستگاه‌های گرمایشی و کولرهای گازی استفاده می‌کنند.

در ادامه با نحوه محاسبه این واحد اندازه‌ گیری و تبدیل آن به دیگر واحدهای اندازه‌ گیری نظیر کالری، تن تبرید، cmf و وات بیشتر آشنا خواهید شد. همچنین خواهیم گفت که در کدام دستگاه‌ها از این واحد اندازه‌ گیری استفاده می‌شود.

واحد اندازه‌ گیری BTU چیست؟

یک BTU، آن مقدار انرژی است که برای گرم‌کردن یک پوند آب و افزایش یک درجه دمای آن از طریق فارنهایت است. واحد اندازه‌ گیری BTU در دستگاه‌هایی مورداستفاده است که در ساختمان‌ها استفاده می‌شوند.

این واحد اندازه‌ گیری در کولر برای اندازه‌ گیری انرژی در کولرهای گازی سرمایی و گرمایی است. این انرژی در کولرهای گرمایی بسیار زیاد، و در کولرهای سرمایی بسیار کم است.

این واحد اندازه‌ گیری با واحدهایی مثل ژول و کالری زیادی ندارد. تنها تفاوت آن این است که انرژی دستگاه‌های سرمایشی را با آن می‌توان اندازه گرفت.

با کمی دقت در دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی، می‌توانید بفهمید که برای این واحد اندازه‌ گیری دو عدد آورده شده است. اینجا جای سؤال است که چرا باید از دو عدد برای آن استفاده شود؟

باید اشاره کرد که عدد اولی که نوشته شده، مقدار انرژی مصرفی دستگاه است. یعنی انرژی که وارد دستگاه می‌شود. عدد دوم انرژی است که دستگاه تولید می‌کند. یعنی انرژی و گرمایی که از آن خارج می‌شود.

BTU-chart-for-room

آیا BTU را می‌توان به واحدهای اندازه‌ گیری دیگر تبدیل کرد یا آن را با دیگر واحدها سنجید؟

شاید در نگاه اول فکر کنید که این واحد اندازه‌گیری را هیچ‌گونه نمی‌توان به واحدهای دیگر تبدیل کرد. اما باید اشاره کرد که این واحد با وات، کیلوکالری، تن تبرید و همچنین با CFM قابل‌مقایسه است. برخی افراد ترجیح می‌دهند که این واحد گرمایشی را با واحدهای دیگر مقایسه کنید؛ بنابراین به این موضوع می‌پردازیم.

هر BTU چند کالری است؟

واحد اندازه‌ گیری BTU را می‌توان به مقدار کالری نیز بیان کرد. هر BTU برابر با ۰٫۲۵۲ کیلوکالری است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، این دو واحد قابل تبدیل به هم و قابل‌مقایسه نیز هستند.

هر BTU چند وات است؟

تبدیل این واحد اندازه‌گیری به وات امکان‌پذیر نیست. این دو از هیچ روشی به هم تبدیل نمی‌شوند. اگر قصد دارید که BTU  را با وات مقایسه کنید، باید این کار را با BTU بر ساعت امتحان کنید. هر وات تقریباً برابر با ۳/۴۱۲۱۴۲  BTU  بر ساعت است.

هر تن تبرید چند BTU است؟

تن تبرید نیز نوعی واحد اندازه‌ گیری گرمایی است که از تجهیزات تبرید و تهویه خارج می‌شود. این واحد با واحد اندازه‌ گیری BTU قابل‌مقایسه است. هر تن تبرید برابر است با ۱۲۰۰۰ BTU  در ساعت. بلندر تبدیل این دو واحد از ساعت برای BTU استفاده می‌کنند.

هر CMF چند BTU است؟

CMF به معنی فوت مکعب بر دقیقه است. اگر بخواهیم به طور دقیق آن را بررسی کنیم، این دو واحد نمی‌توانند به همدیگر تبدیل شوند. زیرا هرکدام از واحدهای مختلفی استفاده می‌کنند. اما اگر بخواهیم که در موضوعات کوچک از آن استفاده کنیم، باید CFM را در کنار واحد atmosfer استفاده کرد. در این صورت هر BTU بر ساعت برابر است با ۰.۰۰۶۱  atm CFM  است.

این تبدیل دقیق نیست و بهتر است که در محاسبات جدی و بزرگ از آن استفاده نکنید.

BTU در کولر گازی

کاربرد واحد اندازه‌ گیری BTU در کولر گازی چیست؟

در هنگام خرید کولرگازی این که شما در کدام شهر زندگی می‌کنید بسیار مهم است. شما به کمک واحد اندازه‌ گیری BTU می‌توانید نیاز محیطی که دستگاه در آن قرار می‌گیرد را بسنجید. بعد از اندازه‌ گیری BTU شما می‌توانید کولر گازی مناسب خود را انتخاب کنید.

این نشان‌دهنده این است که فضایی که شما برای آن قرار است دستگاه را نصب کنید، تا چه اندازه به سرما و گرما نیاز دارد. این واحد اندازه‌ گیری برای فضاهایی مانند سردخانه بسیار مهم است. زیرا دقیقاً دمای موردنیاز درون این مکان را برای مواد غذایی و دیگر موارد نشان می‌دهد.

چگونه باید واحد اندازه‌ گیری BTU را محاسبه کرد؟

این مورد را باید به طور دقیق و با محاسبات بسیار متمرکز انجام داد. زیرا نیاز به یک عدد دقیق برای واحد اندازه‌ گیری داریم.

در محاسبه واحد اندازه‌ گیری BTU درون یک اتاق یا ساختمان به مقادیر متفاوتی نیاز است. از جمله متراژ دقیق مکان، ارتفاع، متوسط افرادی که درون این مکان حضور پیدا می‌کنند، کاربری که مکان برای شما دارد، تعداد پنجره‌ها، وجود فن، وضعیت تابش خورشید به مکان و در نهایت شرایط آب‌وهوایی منطقه‌ای که در آن قرار گرفته‌اید.

به ترتیب در مورد هرکدام از این واحدها توضیح خواهیم داد:

 • متراژ دقیق اتاق و مکانی که موردنظر شماست را باید بر اساس مترمربع داشته باشید.
 • ارتفاع ساختمان باید به طور دقیق محاسبه شود. این ارتفاع بر اساس متر موردنیاز است.
 • متوسط افراد حاضر در این مکان نیز مورد اهمیت است. به این دلیل که برای مثال نیاز جایی مانند سالن اجتماعات با لابی هتل بسیار متفاوت است. سالن اجتماعات می‌تواند بالای ۳۰۰ نفر جمعیت را در خود پذیرا باشد اما حداکثر افرادی که در لابی رفت آمد می‌کنند ۱۰۰ نفر است. به همین علت نیاز هر مکان متناسب با تعداد افراد متفاوت است.

کاربری

نوع کاربری نیز در این مورد مؤثر است. زیرا برای مثال کاربری یک اتاق با کاربری سالن متفاوت است و همین باعث متفاوت بودن نیازهای آنان می‌شود. اگر قرار است که این محاسبه را برای یک ساختمان انجام دهید، بهتر است که در ابتدا هر اتاق، هر سالن و هر راهرو را جدا محاسبه کنید و در نهایت این اعداد را با هم جمع کنید.

 1. تعداد پنجره‌ها یا عایق دیواره‌ها در این بحث مورداستفاده قرار می‌گیرد. علت آن است که بفهمید میزان ورود و خروج هوا از طریق درزها و کناره‌های دیوارها چه مقدار است. تعداد پنجره‌های کم و عایق‌کاری دیوار به‌صورت خوب، بهترین استفاده از انرژی را برای شما فراهم می‌کند.
 2. وضعیت تابش نور خورشید بر ساختمان نیز موردتوجه است. زیرا اگر که اتاق یا ساختمان مورد تابش دقیق نور خورشید است، یعنی این که گرمای بیشتری را متحمل می‌شود و عدم تابش به معنای سرمای بیشتر است.
 3. وجود فن تهویه کننده در درون ساختمان و اتاق بسیار مورد اهمیت است. زیرا در سرمایش و گرمایش اتاق بسیار اثرگذار است.
 4. آب‌وهوای منطقه: این مورد مهم‌ترین گزینه در محاسبه واحد اندازه‌ گیری BTU است. زیرا هر منطقه‌ای متناسب با آب‌وهوای خود به کولرگازی و یا دیگر موارد در این محاسبه نیاز پیدا می‌کند. آب‌وهوای گرم، معتدل و سرد گزینه‌هایی است که باید در نظر داشته باشید.

واحد اندازه‌ گیری ‏BTU

چگونه در کولر گازی BTU را محاسبه کنیم؟

همان‌طور که گفته شد برای این محاسبه، به پارامترهای مختلفی نیاز دارید. پارامترهایی که در کمی بالاتر به آنها اشاره شد. سایت‌های مختلفی وجود دارند که با فرمول‌های خود به شما در محاسبه این مورد کمک می‌کنند؛ بنابراین با یک جستجوی ساده می‌توانید این سایت‌ها را پیدا کنید.

یکی از معروف‌ترین و بهترین سایت‌هایی که در جهان مورد استفاده است، سایت CALCULATOR.NET است. این سایت با اختصاص یک صفحه مجزا برای محاسبه واحد اندازه‌گیری BTU به شما کمک می‌کند تا در سریع‌ترین زمان ممکن به یک عدد واحد به‌عنوان جواب برسید.

با کلیک بر روی آن می­توانید به‌سادگی و فقط با داشتن مقادیری که اشاره شد، کولرگازی مناسب اتاق، خانه، شرکت و هر فضای دیگر را پیدا کنید.

آیا واحد اندازه‌ گیری BTU در ایران نیز مورد استفاده است؟

واحد اندازه‌ گیری BTU در دستگاه‌های متفاوت کوچک و بزرگ در ایران نیز استفاده می‌شود. اما پرکاربردترین استفاده آن در کولرهای گازی خانگی است.

چرا BTU مهم است؟

واحد اندازه‌ گیری BTU به شما کمک می‌کند که مقدار گرما و سرمای درون اتاق ساختمان و یا دیگر مکان‌ها را به طور دقیق بسنجید. همچنین نیاز فضای شما را به نوع کولرگازی و بخاری نشان می‌دهد.

BTU در چه دستگاه‌هایی قابل‌ مشاهده است؟

علاوه بر کولرهای گازی در این دستگاه‌ها نیز از واحد اندازه‌ گیری BTU استفاده می‌شود.

 • دستگاه‌های تهویه مطبوع
 • کوره‌ها
 • بخاری برقی
 • وسایل پخت‌وپز
 • گرمایش آب به‌وسیله انرژی خورشیدی

واحد اندازه‌ گیری BTU در همه این موارد به طور جدا و متفاوت محاسبه می‌شود. البته پارامترهای این محاسبه در مواردی یکسان است. برای مثال محاسبه در کولرگازی یا دستگاه تهویه یکسان است، اما در وسایل پخت‌وپز به موارد دیگری برای محاسبه آن نیاز داریم.

دیگر مقالات

آیا تفاوت در ظرفیت موردنیاز ساختمان و ظرفیت دستگاه باعث ایجاد مشکل می‌شود؟

بله. اگر که در محاسبه واحد اندازه‌ گیری BTU ساختمان اشتباه کنید و عدد درستی را به دست نیاورید و در نهایت کولرگازی و دستگاه موردنیاز به خود را با یک BTU اشتباه خریداری کنید، با مشکلات زیادی مواجه می­شوید. اگر که دستگاه بزرگ در فضای کوچک قرار بگیرد، باعث سروصدا، پایین آوردن یا بالابردن بیش از حد دما می­شود. همچنین اگر که دستگاه کوچک برای یک فضای بزرگ انتخاب شود، گرما و سرمای موردنیاز فضا را تأمین نمی‌کند.

در این دو حالت مصرف انرژی بسیار بالاتر می‌رود. حتی ممکن است که مجبور شوید هزینه زیادی را برای تعمیر دستگاه‌های خود را صرف کنید؛ بنابراین در محاسبه این عدد بسیار دقت کنید تا هزینه‌های مجدد و بیشتری را متحمل نشوید.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − 1 =