مقایسه سیستم­‌های VRF با سیستم­‌های داکت اسپلیت


 • هزینه اولیه

دستگاه­‌های داکت اسپلیت نسبت به سیستم­‌های VRF هزینه اولیه کمتری دارند، برای مثال برای تأمین ۱۰ تن سرمایش یا ۱۲۰,۰۰۰ Btu/hr به طوری که ۵ یونیت داخلی ۲ تن داشته باشیم، هزینه حدودی دستگاه­های داکت اسپلیت N ریال می­باشد، در حالی که این رقم برای سیستم­های VRF در حدود ۱.۶N ریال است.

 • هزینه اجرا و نصب

هزینه اجرا و نصب سیستم­‌های داکت اسپلیت کمتر (در حدود نصف) هزینه اجرا و نصب سیستم­‌های VRF می­باشد. البته به هزینه نصب و اجرای سیستم‌های داکت اسپلیت باید هزینه کانال­کشی اضافه شود در حالی که این مورد برای دستگاه­‌های VRF وجود ندارد.

 • مصرف برق

مصرف برق سیستم‌های VRF کمتر از سیستم­‌های داکت اسپلیت می­‌باشد، با توجه به متغیر بودن جریان مبرد سیستم­‌های VRF اعلام دقیق میزان مصرف برق امکان­پذیر نیست، اما برای حداکثر میزان کارکرد دستگاه‌­های VRF و داکت اسپلیت، میزان مصرف برق دستگاه­‌های VRF در حدود ۶۰تا۸۰ درصد مصرف دستگاه­‌های داکت اسپلیت می‌­باشد.

adbanner

 • آسایش کاربر

در سیستم­‌های VRF به دلیل مستقل بودن فضاها امکان این وجود دارد که پانل مربوط به هر فضا به صورت جداگانه روشن و خاموش، و نیز دمای آن را به میزان دلخواه تنظیم کرد. راحتی و آسایش زیادی را برای کاربر فراهم می‌­کند.

 • استقلال فضاها

در سیستم‌­های داکت اسپلیت با روشن کردن دستگاه هوا از طریق کانال­‌ها به همه فضاها منتقل شده و امکان خاموش کردن دستگاه در یک فضای خاص و یا تنظیم دمای دلخواه در آن وجود ندارد، در حالی که در سیستم­های VRF این امکان وجود دارد که پانل داخلی مربوط به هر فضا به صورت مستقل روشن و خاموش شده و نیز بروی دمای دلخواهی تنظیم گردد.

با مقالات جامع و معتبر تهویه مطبوع لوگرانو همراه باشید:

 1. چیلر
 2. کولر گازی
 3. داکت اسپلیت
 • تعمیرات و نگهداری

با توجه به مجزا بودن پانل­‌های خارجی دستگاه­‌های داکت اسپلیت، این دستگاه­‌ها نسبت به سیستم­‌های VRF استهلاک کمتری دارند، همچنین در صورت خراب شدن یک یا تعدادی از پانل­‌های خارجی بقیه دستگاه به کار خود ادامه می­دهد در حالیکه در سیستم­‌های VRF با از کار افتادن پانل خارجی کارکرد کلیه پانل­‌های داخلی متوقف می‌­شود.

 • تعداد پانل خارجی

استفاده از سیستم­‌های VRF موجب کاهش تعداد پانل­های خارجی و زیباتر شدن نمای ساختمان می‌­شود.

 • طول و ارتفاع لوله­ کشی

سیستم­های VRF قابلیت لوله‌­کشی در طول و ارتفاع­های بالا را دارا می‌­باشند، در حالی که این میزان در سیستم­های داکت اسپلیت محدود است. معمولاً سیستم­های داکت اسپلیت دارای ۵۰ متر طول کل لوله­‌کشی و ۳۰ متر لوله­‌کشی در ارتفاع می­‌باشند، در حالیکه این اعداد برای سیستم VRF خیلی بیشتر است.

 • فضای اشغال شده در اثر اجرا دستگاه‌­ها

طول لوله­‌کشی انجام شده در سیستم‌­های داکت اسپلیت بیشتر از میزان انجام شده در سیستم­های VRF (با ظرفیت و شرایط یکسان) است، همچنین کانال­کشی انجام شده در سیستم‌­های داکت اسپلیت فضای زیادی را اشغال می­‌کند در حالی که این امر در سیستم­های VRF حذف می­‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + ده =

  خانهداکت اسپلیتتماس با ما