مزایای سیستم‌های کنترل تهویه بر حسب نیاز(DCV)


اگر با سیستم‌های تهویه با قابلیت کنترل برحسب نیاز (DCV) آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله «سیستم‌های کنترل تهویه بر حسب نیاز(DCV)» را مطالعه بفرمایید. در ادامه اما به بیان دیگر مزایای سیستم DVC با استفاده از دی‌اکسید کربن خواهیم پرداخت. با لوگرانو همراه باشید.

تهویه به روش کنترل نیاز با استفاده از دی‌اکسید کربن، یک روش تهویه‌ی بدون وقفه و بر پایه‌ی حضور افراد است که می‌تواند صرفه جویی‌های قابل توجهی را در انرژی، نسبت به روش‌های تهویه ثابت سنتی، به خصوص در مکان‌هایی که تعداد افراد به شکلی متغیر و یا ادواری نسبت به شرایط طراحی شده تغییر می‌کند را لحاظ کند. این روش اگر به درستی به کار گرفته شود، امکان تامین میزان تهویه‌ی لازم به ازای هر نفر در تمام اوقات را فراهم می‌آورد.

حتا در فضاهایی که تعداد حاضرین ثابت است CO₂ DCV می‌تواند جهت اطمینان از این که عمل تهویه هر ناحیه‌ای در فضای مورد نظر به شکلی مناسب به تناسب با تعداد افراد حاضر در آن ناحیه صورت گیرد، به کار گرفته شود. همچنین دمپرهای مکش هوا – که اغلب در معرض تنظیمات نامناسب قرار دارند – یا تنظیمات دلخواه برای این دمپرها، می‌توانند به طور خودکار و با اجتناب از تهویه‌ی تصادفی و تهویه‌ی بیش از حد یا کمتر از مقدار لازم، تحت کنترل قرار گیرند.

» مزایای سیستم DVC با استفاده از دی‌اکسید کربن

✅ سیستم‌های DCV که از دی‌اکسید کربن برای عمل کنترلی خود بهره می‌گیرند، ظرفیت تهویه‌ی طراحی شده‌ی لازم برای فضای مورد نظر را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند. این سیستم‌ها تنها عملکرد سیستم را با توجه به آنچه که عملا در ساختمان اتفاق می‌افتد دقیق‌تر می‌نمایند.

✅ با این روش، از تهویه بیش از حد نیاز جلوگیری به عمل آمده و در عین حال کیفیت هوای داخلی ساختمان با تامین مقدار هوای خارجی لازم به ازای هر نفر که توسط دستورالعمل‌ها و استانداردها الزام گردیده‌اند، به خوبی حفظ می‌گردد. در این راستا، صرفه جویی که برای انرژی حاصل می‌شود از ۰/۰۵ تا بیش از ۱ دلار به ازای هر فوت مربع در سال تخمین زده می‌شود.

این مشاهدات اخیرا در مدارک مربوط به بازنگری سیستم‌های کنترلی CO₂ نیز تصدیق گردیده است و در این مدارک، به مطالعاتی اشاره شده است که صرفه جویی در انرژی حاصل از به کارگیری روش‌های کنترلی DCV بین ۵ تا ۸۰ درصد در مورد یک راهکار تهویه‌ی مشخص بوده است. بازگشت سرمایه‌ی سیستم‌ها می‌تواند از چندین ماه تا دو سال متغیر بوده و اغلب آنقدر قابل توجه هست که با پرداخت آن جهت به روز کردن سیستم با ساختمان کمک نماید.

✅ بازگشت سرمایه حاصل از CO₂ DCV در فضاهایی با چگالی بالای جمعیتی که شاهد حضور تعداد متغیر یا ادواری افراد بوده و معمولا از یک راهکار تهویه‌ی ثابت استفاده می‌کنند ( مانند سالن تئاترها‌، مدارس، فروشگاه‌های بزرگ و اماکن کنفرانس و همایش و غیره) بیشترین مقدار را خواهد داشت. در فضاهایی که میزان حضور افراد در آنها ثابت است (مانند دفاتر کاری) سیستم CO₂ DCV قادر است کنترل و صحه گذاری لازم را که تهویه‌ی مناسب برای تمام فضاها لازم است، به دست دهد.

به عنوان مثال، اپراتور ساختمان می‌تواند به شکلی اختیاری و تصادفی یک موقعیت ثابت برای دمپر مکش هوا انتخاب نماید که می‌تواند منجر به تهویه‌ی بیش از حد یا کمتر از حد مورد نیاز در تمام یا بخشی از فضا گردد. یک راهکار کنترل میزان CO₂ می‌تواند موقعیت مناسب دمپر مکش هوا برای نیازهای تهویه و تعداد افراد حاضر در اماکن تهویه را در تمام اوقات تضمین نماید. این امر می‌تواند انرژی بیشتری را در زمانی که مکش هوای خارجی به طور اختیاری در حالت تهویه بیش از حد تنظیم می‌گردد، صرفه جویی نماید.

✅ در برخی ساختمان‌ها، هوای نفوذ کننده یا باز بودن پنجره‌ها می تواند منبع مهمی برای هوای خارجی باشد. یک حسگر دی‌اکسید کربن مشارکت نفوذ هوا در یک محیط را در نظر گرفته و سیستم مکانیکی را تنها برای جبران آنچه که برای برآورده شدن نیازهای تهویه لازم است به کار می‌اندازد. این صرفه جویی‌ها، علاوه بر صرفه جویی‌هایی است که قبلا به آن‌ها اشاره شد.

با مقالات جامع و معتبر تهویه مطبوع لوگرانو همراه باشید:

  1. چیلر
  2. کولر گازی
  3. داکت اسپلیت
  4. فن کویل

✅ زمانی که این سیستم با راهکار کنترلی مناسبی در ساختمان ترکیب شود، عمل تهویه می‌تواند در هر ناحیه براساس تعداد واقعی حاضرین در محل به انجام برسد. این امر، استفاده از هوای تامین شده از مناطقی که جمعیت کمتری دارند و انتشار مجدد آن به مناطقی که تراکم جمعیت در آنها بیشتر است را ممکن می‌سازد.

✅ یک راهکار کنترل دی‌اکسید کربن می‌تواند برای حفظ هر میزان تهویه به ازای هر نفر مورد استفاده قرار گیرد. در نتیجه این روش برای تغییر کاربری‌های ساختمان و هر گونه تغییر دیگری که می‌تواند در میزان تهویه توصیه شده برای آن اتفاق بیفتد، بسیار انعطاف پذیر است.

فناوری اندازه‌گیری و کنترل با استفاده از حسگرهای CO₂ به سرعت در حال گسترش بوده و به مرحله‌ای از رشد خواهد رسید که هزینه و اتکا پذیری آن به حد سیستم‌های معمولی کنترل دما درآینده برسد. در نتیجه، استفاده از دی‌اکسید کربن به عنوان شاخصی از کنترل رفاه افراد داخل ساختمان، تهویه و کیفیت هوا، این قابلیت را خواهد داشت که به شکلی گسترده مانند روش‌های اندازه گیری دما و رطوبت امروزی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در این راستا، فرصت‌های بسیار مغتنمی برای کاهش مصرف انرژی به علت کاهش نیاز به تهویه در اماکنی که تعداد جمعیت در آنها متغیر است، به وجود خواهد آمد.

امتیاز دهی به این post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =