صرفه جویی در مصرف آب با جایگزینی سیستم‌های DX

مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت لوگرانو

ایران کشوری است با اقلیم گرم و خشک که بحران آب در آن مسئله­‌ای بسیار قریب­ الوقوع است، با افزایش جمعیت طبق پیش­بینی­‌ها در سال ۱۴۰۰ سرانه سهم آب کشور به ازا هر نفر به کمتر از ۱۴۰۰متر مکعب در سال می‌­رسد، در حالی که این عدد در سال ۱۳۰۰ در حدود ۱۳۰۰۰ متر مکعب بوده است، این مسئله می­‌تواند یک هشدار و نیز از عناصر مهم مورد توجه مهندسین در طراحی­‌های خود باشد.

طبق یک تحقیق انجام شده بر اساس آب و هوای ایران (به غیر از مناطق با آب و هوای مرطوب) و نیز قیمت آب، برق و گاز ترتیب اولویت انتخاب چیلرهای تراکمی هوا خنک، آب خنک و جذبی به صورت زیر است:

می­‌بینیم که تا ظرفیت ۱۰۰۰ تن تبرید استفاده از چیلرهای تراکمی آب خنک بر مابقی چیلرها الویت دارد. حال به بررسی میزان مصرف آب در چیلرهای تراکمی آب خنک می­‌پردازیم:

برای یک چیلر تراکمی آب خنک ۱۰۰ تن تبرید، دبی آب در گردش برج خنک کن در حدود (m۳/h) 80 است، تقریباً در حدود ۱/۵ درصد (متفاوت در برندها و دستگاه­‌های مختلف) از این میزان آب اتلاف می­‌شود، حال اگر تعداد ماه­‌های گرم سال را چهار ماه در نظر بگیریم و کارکرد در هر روز را ۱۲ ساعت فرض کنیم، میزان مصرف آب چیلر تراکمی آب خنک ۱۰۰ تن تبرید در یک سال برابر است با:

میزان مصرف آب در یک برج خنک کن یک چیلر تراکمی ۱۰۰تن تبرید در حدود ۱۷۰۰ مترمکعب، یعنی چیزی در حدود بیش از ۲۰درصد سرانه آب هر نفر در سال ۱۴۰۰ است.

میزان مصرف برق در یک چیلر تراکمی آب خنک ۱۰۰ تن تبرید در حدود ۶۵ تا ۷۵ کیلووات است، که این میزان به علاوه برق مصرفی در پمپ‌ها و برج خنک کن (که در حدود ۳ کیلووات است) می­‌شود، بنابراین میزان مصرف کلی برق در یک چیلر تراکمی آب خنک کن ۱۰۰ تن تبرید تقریباً ۷۵ کیلووات است.

سیستم­‌های انبساط مستقیم (DX System) سیستم­‌هایی هستند که در آنها مبرد مستقیماً در داخل کویل‌­های مبدل حرارتی تبخیر شده و در نتیجه هوای فضای مورد را خنک می­ کنند. یک نمونه از این دستگاه‌ها سیستم VRF است که مصرف برق یک سیستم VRF عدد ۱۰۰ تن تبرید چیزی در حدود ۸۵ تا ۹۵ کیلووات است.

سیستم­‌های VRF نسل جدید سیستم‌های تهویه مطبوع انبساط مستقیم می‌باشند که مبرد آب به کلی از سیکل آن‌ها حذف شده است. با استفاده از این سیستم‌ها در مقایسه با چیلر‌های تراکمی آب خنک علاوه بر جلوگیری از مصرف آب حتی در مصرف برق نیز افزایش چشمگیری نداریم. مبرد R-410a این سیستم‌ها دوستدار محیط زیست بوده و از این لحاظ نیز هیچ خطری را متوجه لایه ازون نمی‌کنند.

با مقالات جامع و معتبر تهویه مطبوع لوگرانو همراه باشید:

  1. چیلر
  2. کولر گازی
  3. داکت اسپلیت

حتی در مقایسه با چیلرهای تراکمی هواخنک، سیستم­‌های VRF از هدر رفت آب در سیستم لوله­ کشی چیلر و موتورخانه (که توسط منبع انبساط به سیستم تزریق می­‌شود) جلوگیری می­‌کند. در مقایسه با چیلرهای تراکمی هواخنک باز هم مصرف برق سیستم­‌های VRF کمتر است. میزان مصرف برق برای یک چیلر تراکمی هوا خنک ۱۰۰ تن تبرید در حدود ۱۱۰ کیلووات است.

بنابر آنچه گفته شد با توجه به مسئله اساسی آب برای آینده جهان و مخصوصاً کشورمان ایران استفاده از سیستم­‌های VRF تا حدی می­تواند از مصرف آب جلوگیری کرده و سهمی در جلوگیری از هدررفت منابع آب داشته باشد، این مسئله در کنار بسیاری از امکاناتی که سیستم­‌های VRF به واسطه هوشمند بودن و تکنولوژی­‌های جدید خود فراهم می­‌آورد، می ­تواند مهندسین را در طراحی بسیاری از پروژه‌­ها قانع سازد تا این سیستم­‌ها را جایگزین سیستم­‌های سنتی کنند.

سیستم­‌های VRF هم اکنون سهم گسترده­ای از بازار تهویه مطبوع اروپا و جنوب شرقی آسیا را به خود اختصاص داده‌­اند و مطابق آنچه که در گوتزلر (W Goetzler) در مقاله سال ۲۰۰۷ در Ashrae نوشته در آمریکای شمالی مهندسین به این سیستم­‌ها اقبال بیشتری پیدا کرده­اند، در ایران نیز در طول سال‌های اخیر اقبال به سیستم­‌های VRF در پروژه مسکونی، اداری و تجاری رو به افزایش است، به طوری که امید می­رود با افزایش آگاهی‌­های مهندسین مکانیک و طراحی و مشاوره آنها به پروژه­‌های مختلف این امر با سرعت بیشتری رشد نماید.

امتیاز دهی به این post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =