بهترین حالت فن کولر گازی و اسپلیت

بهترین حالت فن برای کولر و اسپلیت

اگر هنگام استفاده از دستگاه کولر گازی، داکت اسپلیت و جابجایی در خانه احساس کردید که ناگهان از یک ساحل خنک به یک ‏صحرای داغ وارد شده اید باید در رابطه با تنظیمات حالت فن کولر گازی و داکت اسپلیت، بیشتر مطالعه کنید.

برای رفع مشکلی اختلاف دما که به آن اشاره شد می توانید فن‎ ‎دستگاه اسپلیت خود را روشن کنید تا این اختلاف دما از ‏بین برود.

اغلب سیستم های تهویه مطبوع (مانند کولر گازی، داکت اسپلیت، مینی چیلر، فن کویل) مجهز به یک فن هستند که می ‏توانید با ترموستات آن را کنترل کنید. فن های دمنده تهویه مطبوع برای گردش هوا در اتاق و حذف نقاط سرد و گرم تا ‏زمانی که دمای تنظیم شده روی ترموستات شما به دست آید استفاده می شود‎.

این فن ها در دو حالت قابلیت تنظیم دارند، خودکار و روشن (‏Auto & On‏). همیشه این بحث و نظر مختلف در مورد ‏اینکه کدام یک از این دو حالت بهتر کار می کند وجود دارد.

اما باید اشاره کرد که هر دو حالت مزایا و معایب خود را دارند و هیچ پاسخ دقیقی برای روشن یا خودکار نگه داشتن فن‎ ‎AC ‎وجود ندارد. علاوه بر این، امروزه ترموستات‌های هوشمندی وجود دارد که امکان تنظیمات سفارشی فن را نیز ‏فراهم می‌کنند‎!

بنابراین تنظیمات حالت فن کولر گازی و اسپلیت نسبت به محل، آب و هوا و شرایط افراد متفاوت است و باید این تنظیمات منطبق با نیازهای ‏شما اعمال شود. در ادامه به بررسی دقیق تر هر دو حالت خودکار و روشن (‏Auto & On‏) خواهیم پرداخت.

حالت فن کولر گازی و اسپلیت

بهترین حالت فن کولر گازی و اسپلیت (خودکار یا روشن)

نقش فن در دستگاه تهویه مطبوع (‏HVAC‏) ایجاد تهویه و جابجایی هوا است، همچنین به حفظ کیفیت هوای داخل ‏و افزایش راحتی از لحاظ درجه حرارتی کمک می کنند. در رابطه با جزئیات حالت خودکار و روشن (‏Auto & On‏) و نحوه عملکرد هر ‏یک از آنها و اینکه کدام یک را باید انتخاب کنید، به موارد زیر دقت کنید:‏

 • منظور از حالت فن اسپلیت ‘روشن – On’ چیست؟

حالت “روشن” به این معنی است که فن کولر و اسپلیت شما به صورت تمام وقت کار می کند. یعنی دمنده سیستم تهویه ‏مطبوع به طور مداوم حتی زمانی که‎ ‎اسپلیت‎ ‎وضعیت گرم کننده یا خنک کننده ندارد، مشغول کار خواهد بود.‏ راه اندازی و کارکرد فن دستگاه در این حالت دارای چند مزیت و البته عیب است!

مزایای استفاده از حالت فن کولر گازی ‘روشن – On’

 • گردش بهتر هوا

در حالی که کولر اسپلیت شما هوا را گرم یا خنک می کند، نمی تواند به تنهایی این هوا را به درستی و در اطراف به گردش ‏درآورد. اما فن دستگاه این امکان را ایجاد می کند که هوای مطبوع بهتر در اطراف خانه شما پخش شود و نقاط گرم و سرد ‏باقی نماند.

مشکل دیگر در مورد عدم گردش هوای صحیح این است که هوای گرم به سمت بالا و سقف می رود، در حالی که هوای سرد ‏نزدیک به زمین است. این می تواند باعث جمع شدن هوای گرم در طبقات بالای خانه شود و در نتیجه دما را افزایش دهید. ‏بنابراین، روشن نگه داشتن فن‎ ‎اسپلیت‎ ‎در حالت (‏On‏)، به گردش هوا در طبقات بالا کمک می کند.

 • افزایش عمر کارکرد دستگاه

روشن نگه داشتن فن‎ ‎کولر اسپلیت‎ ‎به این معنی است که نیازی به روشن کردن و توقف مکرر آن نخواهد بود، که باعث ‏کاهش فشار برای استارت فن دستگاه می شود.

 • هوای تازه بدون بو

سطح دما در طول بهار و پاییز، به ویژه در ساختمان‌های با فضای محدود و بدون کانال هوا و یا پنجره‌های عمدتا بسته، ‏متوسط می‌ماند. در چنین شرایطی تهویه و جابجایی هوا دچار مشکل می شود. بنابراین روشن نگه داشتن فن‎ ‎سیستم ‏تهویه مطبوع می تواند به شما کمک کند هوا را تازه نگه دارید و هر گونه بو را از بین ببرید.

 • بهبود کیفیت هوا

روشن نگه داشتن فن کولر اسپلیت در حالت On به این معنی است که هوای بیشتر از فیلترهای دستگاه عبور می کند. این می تواند به حذف آلاینده های موجود در هوا مانند گرده، گرد و غبار، باکتری ها و کپک کمک کند. البته بخشی از این موضوع به نوع فیلترهای هوای نصب شده در سیستم تهویه مطبوع (‎HVAC) و نحوه نگهداری از آن بستگی دارد.

حالت فن کولر اسپلیت

معایب استفاده از حالت فن کولر گازی ‘روشن – On’

در زیر برخی از معایب استفاده از حالت همیشه ON ذکر شده است‎.

 • افزایش مبلغ قبوض انرژی

روشن نگه داشتن فن کولر اسپلیت به صورت تمام وقت، مطمئناً شامل مصرف برق بشتری خواهد ‏شد. بسته به اندازه، مدل و مدت زمان استفاده از‎ ‎دستگاه، مبلغ قبوض متفاوت خواهد شد!‏

 • نیاز مکرر به تعویض فیلتر هوا

هنگامی که هوای اتاق به طور مداوم از طریق فیلترهای دستگاه کولر اسپلیت شما‎ ‎گردش کند، ‏فیلترها سریعتر مسدود و آلوده خواهند شد. بنابراین باید فیلتر هوا را شستشو و تمیز کنید یا مرتباً آنها ‏را عوض کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع پیشنهاد می شود مقاله نکات مهم در نگهداری سیستم تهویه مطبوع را مطالعه کنید.

 • هوای گرم در تابستان

زمانی که فن دستگاه در تابستان و روز گرم مشغول کار باشد و باتوجه به وضعیت دمای خانه، هوای ‏گرم در منزل گردش خواهد داشت و این به معنای روشن شدن دستگاه ‏‎ ACبرای کاهش دما خواهد ‏بود. ‏

 • هوای سرد در زمستان

هنگامی که در فصل زمستان فن کولر گازی خود را در حالی که گرمایش خاموش است روشن می ‏کنید، احساس می کنید نسیم سردی از دریچه های کولر خارج می شود.

 

منظور از حالت فن ‘خودکار -اتوماتیک Auto’ چیست؟

تنظیم فن دستگاه بر روی حالت خودکار- اتوماتیک‎ “Auto” ‎به این معنی است که فقط در زمانی که ‏سیستم روشن و در حال گرمایش یا سرمایش است، فن کار خواهد کرد. به عنوان مثال، پس از اینکه ‏ترموستات دستگاه به دمای مورد نیاز و تنظیم شده برسد، سیستم تهویه مطبوع خاموش خواهد شد که ‏این شامل فن دستگاه نیز خواهد شد.

مزایای استفاده از حالت فن کولر گازی ‘خودکار – Auto’

 • ‎بهره‌وری بیشتر انرژی

همینطور که توضیح داده شد استفاده از حالت فن‎‏ اتوماتیک‎ Auto-‎برای کولر اسپلیت‎ ‎به این معنی ‏است که فن فقط زمانی کار می کند که سیستم روشن باشد. بنابراین، فن برای حداقل مدت زمان ممکن ‏کار می کند. در نتیجه، تنظیم فن روی حالت خودکار نسبت به کارکرد مداوم فن، کارآمدتر خواهد بود و ‏مزیت آن کاهش هزینه است که روی قبوض انرژی مشاهده خواهد شد.‏

 • رطوبت زدایی بهتر

از آنجایی که فن‎ ‎در حالت خودکار به محض توقف سیستم خنک ‌کننده خاموش می‌شود، قطرات آب و ‏رطوبت باقی مانده روی کویل کندانسور به راحتی به داخل سینی تخلیه واقع در زیر این کویل‌ منتقل ‏می‌شود و به بیرون از فضا منتقل خواهد شد.

 • دمای ناهموار

عدم گردش و جابجایی هوای گرم و سرد پس از خاموش شدن سیستم، درواقع هوای گرم همچنان ‏به سمت بالا می‌رود و هوای سرد در قسمت پایینی اتاق باقی می‌ماند و باعث دمای ناهموار و ‏اختلاف دما می‌شود.

 • فرسودگی سریعتر موتور فن

در تنظیم دمنده تهویه مطبوع (فن دستگاه) روی حالت خودکار (Auto) موتور فن به طور مکرر ‏روشن و خاموش شود. این باعث می شود که موتور فن به زودی فرسوده و عمر آن کوتاه شود.

تهویه فن خودکار کولر گازی

نتیجه گیری: بهترین حالت فن کولر گازی کدام است؟

همینطور که توضیح دادیم و متوجه شدید هر کدام از دو حالت (Auto – On) دارای برخی ویژگی ها هستند که تصمیم گیری مختلفی را برای افراد به وجود می‌آورد. بنابراین چیزی در مورد بهترین حالت وجود ندارد و باتوجه به محل سکونت و آب و هوای محل موردن نظرتان باید یکی از دوحالت را انتخاب کنید.

برای مثال اگر سطح رطوبت در منطقه زندگی شما بالا است، استفاده از حالت فن روشن (ON) مناسب نیست و منجر به رشد کپک و باکتری ها خواهد شد. بنابراین حالت اتوماتیک را مدنظر باید قرار داد.

امروزه با کمک فناوری، ترموستات هوشمندی وجود دارد که امکان کارکرد فن در مدت زمان و حالت دلخواه را نیز برای دستگاه کولرگازی و داکت اسپلیت شما فراهم می‌سازد. همچنین استفاده از فن های با دور سرعت متغییر نیز جزو گزینه های دیگری است که استفاده از ویژگی های هر دو حالت فن (Auto – On) را ممکن می‌سازد.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − پانزده =