پمپ‌های حرارتی و کوره‌های هوای گرم

کوره‌ هوای گرم چیست

کوره های هوای گرم واحدهای یکپارچه ای هستند (واحدهایی که تمام تجهیزات لازم را در خود دارند) که معمولا در بخش مرکزی یک ساختمان یا خانه نصب می شوند و هدف از این امر حصول اطمینان از وجود دمای مناسب در سرتاسر ساختمان است. طراحی کوره‌ها بر اساس سوختی که قرار است استفاده شود، صورت می گیرد.

بدین ترتیب که هوای سرد وارد کوره شده و هنگام ورود در برخورد با سطوح فلزی داغ گرم می شود و هم زمان با گرمتر شدن هوا؛ سبک تر شده و به سمت بالا حرکت میکند، هوای گرم و سبک تر، تا جایی که مستقیما وارد یک اتاق شود به وسیله خاصیت دودکشی هوا به علت تغییر دما به سمت بالا حرکت می‌کند؛ یا در یک سیستم کانال کشی شده به سمت خروجی‌های هوای گرمی که با کوره فاصله دارند، حرکت می‌کند.

بعد از آنکه هوای گرم، گرمای خود را از دست داد سردتر و سنگین تر شده و به دلیل افزایش وزن به سمت کوره باز می گردد. سپس مجددا گرم شده و این چرخه تکرار می‌شود. توضیحات ارائه شده، شرح بسیار مختصری از اصول عملکرد گرمایش هوا در سیستم‌های گرمایش هوای گرم (Hot Air Heating System) بود.

برای حصول اطمینان از آنکه هوا به محل از پیش تعیین شده تحویل داده میشود در یک سیستم جریان اجباری (Forced-Air System) از فن استفاده می‌شود. اصول عملکرد کوره گازی کوره گاز ساده ترین وسیله ممکن از نظر عملکرد است که در اینجا به عنوان یک سیستم گرمایشی از آن استفاده خواهیم نمود. این کوره گاز طبیعی در ایالات متحده برای گرمایش میلیون‌ها خانه استفاده می‌شود.

کوره هوای گرم

سیستم گرمایش الکتریکی (کوره‌های برقی)

حرارت ایجادشده توسط الکتریسیته، حرارتی است که تقریبا به محض عملکرد ترموستات تولید می شود ؛ این عمل تقریبا همزمان است و هیچگونه مبدل حرارتی هم برای گرم کردن وجود ندارد. المنت‌های حرارتی تولیدکننده گرما هستند که درست در لحظه عملکرد ترموستات شروع به کار می‌کنند.

انواع مختلفی از کوره های برقی وجود دارد که آنها را می توان در ظرفیتهای ۵ تا ۳۵kw خریداری نمود. نمای خارجی آنها تقریبا شبیه به کوره های گازی است. المنت‌های حرارتی در مکانی قرار گرفته اند که به طور طبیعی باید مبدل‌های حرارتی در آن مکان قرار گیرند. از آنجا که آنها آمپر بالایی مصرف می‌کنند، نیازمند کنترل کننده های الکتریکی هستند که بتوانند جریانهای بالا را از خود عبور دهند.

اصول عملکرد؛ ساده است. انتخاب گر دما روی ترموستات در دمای مطلوبی تنظیم می شود. اگر دمای اتاق کمتر از این مقدار بود ترموستات شروع به کار کرده و باعث روشن شدن اولین مدار حرارتی موجود در کوره می شود. پیش از آنکه فن کوره شروع به کار کند معمولا حدود ۱۵ ثانیه طول می کشد.

در زمستان این امر مانع از سیرکولاسیون هوای سرد توسط فن می شود. بعد از ۳۰ ثانیه، دومین مدار حرارتی و به همین ترتیب سایر مدارها یکی پس از دیگری (در زمان های مربوطه) روشن می‌شوند . هنگامی که دما به مقدار مطلوب رسید ترموستات باز می شود و بعد از زمان کوتاهی، اولین مدار حرارتی قطع می شود و سپس سایر مدارهای حرارتی یکی پس از دیگری به ترتیب (در زمانهای مربوطه) قطع می‌شوند.

تا زمانی که دمای هوای کوره به کمتر از مقدار تعیین شده برسد، فن به کارکرد خود ادامه خواهد داد.

کوره‌های برقی کنترل کننده های کمتری نسبت به کوره های گازسوز دارند.

سیم کشی میدانی

نصب یک کوره جدید نیازمند پیروی از نمودار کارخانه ای است که در کتابچه همراه آن است. کلیه اتصالات الکتریکی باید مطابق با استاندارد و کدهای بین‌المللی، محلی یا آیین نامه‌های اجرایی ایجاد شده باشند.

هشدار: اتاقک سیستم باید دارای یک سیم اتصال به زمین باشد تا در صورت وقوع نقص الکتریکی، احتمال آسیب دیدگی های شخصی به حداقل ممکن برسد. طبق کدها و استانداردهای الکتریکی موجود هنگام نصب ممکن است این امر شامل یک سیم الکتریکی یا سیم تایید شده باشد.

پمپ‌ حرارتی

پمپ‌های حرارتی

پمپ حرارتی یک دستگاه تقویت کننده گرما است. این وسیله هوای گرم را دریافت و آن را به هوای داغ تبدیل می‌کند. این عمل به واسطه متراکم ساختن هوا و افزایش دمای آن صورت می‌پذیرد. پمپ های حرارتی در زمان کمبود سوخت در سال ۱۹۷۴ بیشتر مورد توجه قرار گرفتند. در آن زمان صرفه جویی انرژی یک مساله حائز اهمیت بود و اگر وسیله‌ای می توانست گرما را از هوا بگیرد و ساختمان یا خانه‌ای را گرم کند، بسیار مفید بود.

پمپ حرارتی می تواند گرمای تولید شده از یخچال را بگیرد و از آن برای گرم کردن خانه یا اتاق به کار ببرد . اکثر آنها گرما را از خارج خانه می گیرند و آن را به داخل هدایت می کنند. این سیستم می تواند برای تهویه مطبوع خانه در تابستان و گرمایش خانه در زمستان به واسطه گرفتن گرما از هوای بیرونی و منتقل کردن آن به داخل خانه مورد استفاده واقع شود.

عملکرد در روزهای معتدل، پمپ حرارتی کلیه نیازهای گرمایشی را برآورده می‌کند. هنگامی که دمای بیرون به نقطه تعادل می‌رسد، زمانی است که تلفات گرما برابر با ظرفیت گرمایش پمپ حرارتی است. ترموستات داخلی دومرحله‌ای کوره را فعال می کند.

هنگامی که دیگر نیازی به عملکرد مرحله دوم (کوره) نبود و دمای محفظه به کمتر از ۹۰ تا ۱۰۰ فارنهایت رسید، رله پمپ حرارتی مجددا پمپ حرارتی را روشن کرده و تا زمانی که دوباره عملکرد مرحله دوم مورد نیاز باشد، فضا را کنترل می‌کند.

در صورتی که دمای خارج کمتر از تنظیمات دستگاه کنترل کمپرسور دما پایین باشد کنترل کننده ها، پمپ حرارتی را کاملا قطع می‌کنند و کوره کلیه و نیازهای گرمایشی را برآورده خواهد نمود. برای جلوگیری از گردش هوای سرد در خانه (هنگامی که نیاز به گرما داریم) پمپ حرارتی از حالت گرمایشی به حالت سرمایشی تغییر می‌کند.

کنترل کننده ها به صورت خودکار کوره را برای جبران حرارت مورد نیاز در سیکل برفک گیری پمپ حرارتی روشن می‌کنند. هنگامی که دمای هوای تغذیه شده بیشتر از ۱۱۰ تا ۱۲۰ فارنهایت شد، کنترل کننده ها کوره را خاموش کرده و مانع از گرم شدن بیش از حد هوای داخل می‌شوند.

در صورتی که بعد از سیکل برفک گیری؛ دمای هوای پایین دست کویل، بیش از ۶۵ تا ۱۱۵ فارنهایت بود، با بسته شدن رله پمپ حرارتی کمپرسور زمانی که دمای مبدل حرارتی کمتر از ۹۰ تا ۱۰۰ فارنهایت شود، از کار می‌افتد به همان روشی که در زمان چرخه طبیعی عملکردی بین کوره و پمپ حرارتی انجام می‌شود.

با مقالات جامع و معتبر تهویه مطبوع لوگرانو همراه باشید:

  1. چیلر
  2. داکت اسپلیت
  3. فن کویل
  4. سیستم VRF
  5. دستگاه هواساز
  6. کولر گازی

در زمان سرمایش در تابستان، پمپ حرارتی به صورت یک سیستم دو مرحله‌ای که از فن کوره به عنوان محرک اولیه جابه جایی هوا استفاده می‌کند، عمل می‌کند. در یک پمپ حرارتی به همراه گرمکن الکتریکی، حداقل استفاده از یک ترموستات خارجی مورد نیاز می‌باشد که گرمکن الکتریکی بتواند با کاهش درجه حرارت بیرون، در مدار قرار بگیرد.

در سیستم‌های معمولی، ترموستات داخلی حرارت کوره را کنترل می‌کند و به ترموستات بیرونی نیاز نیست. چون کوره به عنوان منبع حرارتی ثانویه به کار گرفته می‌شود، برای گرمایش الکتریکی اضافی، نیازی به سیم کشی مجدد خانه نیست.

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 1 =