تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی


سیستم‌های بر پایه کولر گازی یکی از متداولترین و پرکاربردترین سیستم‌های تهویه مطبوع هستند. در پروژه‌های مسکونی و اداری زیادی تا به حال از این سیستم‌ها استفاده شده است. کولر گازی مانند تمامی سیستم‌های سرماساز به وسیله سیکل تبرید ایجاد سرمایش می‌کند. سیکل تبرید، سیکلی است که در یخچال های خانگی، چیلرها، روفتاپ پکیج‌ها و تمامی سیستم‌هایی که به صورت اجباری ایجاد سرمایش می‌کنند، وجود دارد.

داکت اسپلیت و کولر گازی هر دو از خانواده سیستم‌های تهویه مطبوع شناخته می شوند که در فصول داغ سال هوای منزل و یا اداره را برای ما دلپذیر می‌کنند. در ادامه قصد داریم تا با بیان چند مورد از تفاوت‌های مابین آنها به شما کمک کنیم تا در انتخاب دستگاه مدنظر خود بهتر تصمیم‌گیری کنید. با همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این زمینه با شما به اشتراک بگذاریم.

داکت اسپلیت یکی از سیستم‌های تهویه مطبوع همانند اسپلیت است. اما یک سری از ویژگی‌های داکت اسپلیت که مختص به این دستگاه است باعث شده است تا عملکرد بهتر و بهینه‌تری نسبت به اسپلیت‌ها داشته باشد.

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی

داکت اسپلیت‌ها از دو بخش مجزا تشکیل شده‌اند‌ که به عنوان یونیت داخلی و یونیت خارجی نامبرده می‌شوند. یونیت داخلی (هوارسان یا هواساز) به وسیله لوله‌های مسی (دارای مبرد) به یونیت خارجی (کندانسور یا کمپرسور) متصل می‌شود که این دو در کنار هم تشکیل سیکل تبرید تراکمی را می‌دهند.

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی

یونیت‌های داخلی هر واحد در سقف کاذب قرار می‌گیرند و اجازه می‌دهد تا با کانال‌‌کشی به سایر بخش‌ها از جمله اتاق‌ها و سالن‌ها، هوای تهویه شده را به واحد مربوطه انتقال دهد. داکت اسپلیت‌ ها می‌توانند صرفا به صورت سرمایشی یا هم سرمایش هم گرمایش باشند. در این صورت برای استفاده از سیستم گرمایشی داکت اسپلیت از کویل آب گرم استفاده می‌شود.

با مقالات جامع و معتبر تهویه مطبوع لوگرانو همراه باشید:

  1. چیلر
  2. کولر گازی
  3. فن کویل

یکی دیگر از مزیت‌های داکت اسپلیت نسبت به اسپلیت‌ها این است که برای هر تعداد یونیت داخلی که می‌خواهید در واحد استفاده شود فقط نیاز به یک یونیت خارجی مرکزی است. اما برای اسپلیت‌ها به ازای هر یک یونیت داخلی باید یک کندانسور تهیه شود. سرویس و نگه‌داری و تعمیرات داکت اسپلیت در کنار تامین قطعات آن بسیار آسان و در دسترس است.

از دیگر مزایای داکت اسپلیت نسبت به اسپلیت‌ها می‌توانیم به این مورد اشاره کنیم که داکت اسپلیت‌ها مجهز به فیلتر تصفیه هوای قابل شستشو هستند که این خود باعث می‌شود هوایی بدور از آلودگی را برای محیط فراهم کند. همچنین هزینه تمام شده نصب و راه اندازی داکت اسپلیت‌ها همراه با با کویل آب گرم تقریبا نصف راه اندازی سیستم اسپلیت به همراه رادیاتور است.

هزینه مصرف برق سیستم‌های تهویه مطبوع یکی از پارامترهای مهم در زمان تصمیم‌گیری برای خرید است و مشتریان اغلب این موضوع را مدنظر قرار می‌دهند. بخصوص آنکه واحدهای مسکونی، اداری و تجاری مشمول تخفیف هزینه برق مصرفی نیستند و از طرفی در ساعات اوج مصرف (پیک لود) نیز تعرفه برق با بهای بیشتری محاسبه می‌گردد.

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی

مصرف حجم لوله آب گرم در داکت اسپلیت‌ها برای موضوع گرمایشی، بسیار کمتر نسبت به اسپلیت‌ها است و این لوله‌های گرمایشی در درون سقف کاذب نصب می‌شود.

کنترل دمای داکت اسپلیت‌ها توسط ترموستات و دریچه ترموستاتیک هوا انجام می‌شود. آنچه در خصوص ترموستات داکت اسپلیت اهیمت دارد، کیفیت محصول و طول عمر، سرعت فن و سایر آپشن‌ها مانند قابلیت برنامه ریزی، ریموت و … است.

این نکته را مدنظر داشته باشید که برای استفاده از داکت اسپلیت بهتر است به جای استفاده از یک دستگاه مرکزی برای کل واحد از دو دستگاه مجزا استفاده شود. به این صورت که یک دستگاه برای اتاق خواب‌ها و یک دستگاه برای سالن تعبیه شود.

دلیل این امر به این خاطر است که در طول روز رفت ‌و آمد در سالن هر واحد نسبت به اتاق خواب‌ها بیشتر است و شما می‌توانید صرفا دستگاه مربوط به سالن را روشن کنید و در شب هنگام خواب دستگاه مربوط به اتاق خواب‌ها روشن شود.

در این مقاله با برخی از نکات و تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی آشنا شدیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر و تخصصی نیز می‌توانید با بخش فروش لوگرانو تماس داشته باشید.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =