تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر

تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر

کمپرسور یک از مهم‌ترین قطعات سیستم‌های تهویه و تبرید است. برای مثال کمپرسور در یخچال وظیفه‌ی سرد کردن یخچال را بر عهده دارد. در حقیقت کمپرسور باعث می‌شود که گاز خنک کننده درون کانال های اواپراتور فشرده شود و بچرخد. در زبان عامیانه کمپرسور را موتور یخچال می­نامند.

کارایی کمپرسور

کمپرسور گاز درون خود را فشرده می کند و به لوله های اواپراتور انتقال می­دهد. سپس به کندانسور انتقال پیدا می­‌کند و به مایع تبدیل می­‌شود که باعث خنک کردن یخچال می­شود.

نحوه کارکرد کلی کمپرسور

با وصل شدن ترموستات، کمپرسور شروع به کار می‌کند. گاز درون لوله ها با سرد شدن، فشرده می‌شود. سپس اهرم اتصال کلیدی که درون ترموستات قرار گرفته است، به سمت پایین می‌رود و باعث قطع شدن اتصال موتور و برق می‌شود.

وقتی که موتور خاموش می‌شود، کار کمپرسور هم متوقف می‌شود. سپس سرمای درون یخچال و اواپراتور به شدت کم می‌شود و گاز درون ترموستات فعال می‌شود و بیشتر می‌شود.

این افزایش گاز باعث می‌شود که فانوسکِ ترموستات بزرگ شود و کلید آن روشن شود. با این کار کمپرسور مجدد شروع به کار می‌کند.

تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر

 • سرعت

کمپرسور معمولی تک سرعته است. یعنی در هر زمانی با یک سرعت ثابت کار می­کند و قابلیت تغییر سرعت در آن نیست. اما کمپرسور اینورتر قابلیت تغییر سرعت دارد. در زمان هایی که به این تغییر نیاز است سرعت آن کاهش یا افزایش پیدا می‌کند.

 • صدا

کمپرسور معمولی در حین کار، سر و صدای زیادی از خود تولید می­کند. کمپرسور اینورتر نسبت به کمپرسور های معمولی بسیار کم صداتر هستند. این سر و صدا در کمپرسور اینورتر، صدای آزار دهنده نیست.

 • کارایی در فصول گرم و سرد

کمپرسور معمولی می‌تواند در دماهای بالا در فصل های گرم دوام بیاورد و کارایی خوبی داشته باشد. این روند کار ور فصل سرما نیز به همین شکل است. یعنی بالاترین سرما را ارائه می‌دهد.

کمپرسور اینورتر، در فصل گرم، هوای بسیار سردی ارائه می‌دهد. این کمپرسور در فصل های سرد، متناسب با کارایی پایین تر، قدرت کمپرسور به طور خودکار کاهش پیدا می‌کند. درکل کمپرسور اینورتر متناسب با دمای هوا سرما را ارائه می دهد.

 • ضریب قدرت

ضریب قدرت در کمپرسور های معمولی پایین می‌باشد. در حالی که کمپرسور اینورتر ضریب قدرت بسیار بالاتری دارند.

 • مصرف انرژی

کمپرسور معمولی مصرف بسیار بالایی از انرژی و برق دارد و همچنین باعث هدر رفتن آنان است‌. کمپرسور اینورتر، تا ۴۰ درصد مصرف برق را کاهش می‌دهد و انرژی کمتری مصرف می‌کند.

 • قیمت

متناسب با کارایی بسیار بهتر کمپرسورهای اینورتر، قیمت بالاتری هم نسبت به کمپرسور معمولی دارند. البته دوام بالا و خیلی از ویژگی های مثبت این نوع کمپرسور باعث می‌شود این قیمت بالا، به صرفه باشد.

 • اعتماد مشتری

افرادی که به دنبال این هستند که درمورد حوزه کارکرد کمپرسور نگران نباشند، بهتر است که یک کمپرسور اینورتر انتخاب کنند. در کمپرسور های معمولی باید مراقب باز و بسته شدن در یخچال باشید. همچنین باید از گذاشتن ظرف هایی که دارای حرارت هستند خودداری کنید. زیرا باعث می‌شود که دمای داخلی یخچال بالا و پایین شود و کارکرد کمپرسور به هم بریزد.

در کمپرسور های اینورتر، این مشکل ها وجود ندارد. یعنی اگر ظرفی با حرارت بالا درون یخچال قرار دهیم، کمپرسور تشخیص می­دهد و هوای داخل یخچال را تغییر می­دهد تا یک دمای ثابت ایجاد شود.

در کمپرسور های معمولی، هنگامی که سرمای هوا به مقدار خاصی رسید، موتور خاموش می­شود. در حالی که در کمپرسور های اینورتر، زمانی که دما به مقدار مشخص شده رسید، دور موتور کاهش پیدا می­کند. یعنی موتور به طور کل خاموش نمی­شود، بلکه کارکرد آن کم می­‌شود.

انواع کمپرسور

 • کمپرسور پیستونی

ظرفیت این کمپرسور بالا است. اما بزرگترین عیب این کمپرسور این است که حرارت زیادی ایجاد می­کند و سر و صدای بسیار بالایی دارد که این اذیت کننده است. با این وجود این یکی از بهترین کمپرسور ها برای آب و هوای گرم شناخته می­‌شود.

 • کمپرسور دورانی

این مدل کمپرسور نسبت به مدل پیستونی کم صدا تر است. همینطور حرارت در این مدل نیز کاهش یافته است. البته سرمای هوا در این مدل کمتر است. کمپرسور دورانی مناسب آّب و هوای شرجی شهر های شمالی ایران است.

 • کمپرسور اسکرول

پایه­ی کار این مدل بر فشرده کردن گاز است. کمپرسور اسکرول به دو دسته­ی کمپرسور معمولی و کمپرسور اینورتر تقسیم می­‌شود.

 

ویژگی های کمپرسور معمولی

 • تک سرعته
 • کارکردن روی حداکثر کارایی
 • صدای بالا
 • مصرف بالای انرژی
 • قیمت پایین

ویژگی های کمپرسور اینورتر

 1. سر و صدای پایین
 2. عمر طولانی
 3. مصرف انرژی پایین
 4. قیمت بالا
 5. کارایی بهتر

اجزای تشکیل دهنده‌­ی کمپرسور

کمپرسور‌ها حاوی پیستون سوپاپ و میلنگ هستند. علاوه بر این درون کمپرسور، موتور اصلی و سیلندر و لوله ها وجود دارند.

قیمت کمپرسور

کمپرسور یخچال یک کالای وارداتی است و در ایران تولید نمی­شود. بنابراین قیمت آن متناسب با قیمت ارز وارداتی آن است و متغیر می­باشد. کمپرسور های اینورتر به خاطر کارایی بهتر آن ها، به نسبت مدل های معمولی قیمت بالاتری دارند.

بهترین برند های کمپرسور

سه برند معروف سامسونگ، ال جی و پاناسونیک، بهترین کمپرسور ها را ارائه می­دهند. از دیگر برند ها می­توان به دورین، هیتاچی و های تک نیز اشاره کرد که کیفیت بالایی دارند. همه این برند ها کمپرسور های با طول عمر بالا تولید می­کنند. باید اشاره کرد که این کمپرسور ها قابل تعمیر هستند.

مشکلات کمپرسور

در اینجا به مشکلاتی که برای کمپرسورهای معمولی و اینورتر ایجاد می­شوند، اشاره می­کنیم.

سوختن کمپرسور

اولین دلیلی که برای این مشکل می­توان گفت، زیاد بودن عمر کمپرسور است. اگر کمپرسور بیشتر از حداقل ۸ سال کار کند، با مشکلات جدی رو به رو می­شود. البته این مشکل می­تواند از وجود عیب در اتصالات برقی یخچال نیز دانست.

داغ شدن بیش از حد

اگر کمپرسور، به طور نرمال داغ شود، نشان از کار کردن آن است. هنگام کار کردن این داغی طبیعی است. اما اگر این حرارت بیش از حد شود، می­تواند باعث سوختن کمپرسور شود. این مشکل می­تواند ناشی از خرابی فن کمپرسور باشد و یا به خاطر این باشد که کمپرسور بیشتر از حالت طبیعی کار کرده است.

ایجاد سر و صدا

هنگامی که کمپرسور با مشکلی مواجه می­شود، سر و صدای بسیار زیادی از خود تولید می­کند. البته این سر و صدا تا حدی در کمپرسور معمولی طبیعی است. زیرا طبیعت این مدل از کمپرسور پر و صدا است. اما اگر این سر و صدا از حدی بالاتر رفت، نشان دهنده­ی وجود یک مشکل جدی است. یکی از ساده ترین حدس ها در مورد این مشکل، سست شدن پیچ و مهره های نگه دارنده­­ی موتور است.

عمر کمپرسور ها

به طور طبیعی، کمپرسور ها ۱۰ سال عمر می­کنند. این زمان به نوع برند کمپرسور، مکان قرارگیری یخچال، درجه حرارت محیط و دیگر موارد وابسته است.

بهترین کمپرسور پیشنهادی

باید توجه کنید که معیار های شما در خرید کمپرسور چه چیزهایی هستند. اگر به قیمت توجه می­کنید، بهتر است که به سراغ کمپرسور های معمولی بروید. زیرا با توجه به کارایی خود قیمت مناسبی دارند. اما اگر قیمت ملاک مهمی نیست و کارایی برای شما مهم تر از آن است، بهتر است که یک کمپرسور اینورتر انتخاب کنید. زیرا از هر لحاظ مراقب یخچال است و همچنین در مصرف انرژی به شدت صرفه جویی می­کند.

اینکه شما در چه شهری زندگی می‌کنید نیز، در انتخاب یک کمپرسور خوب برای یخچال شما مهم است. یعنی آب و هوا می‌تواند بر انتخاب شما تأثیر بگذارد. کمپرسور های اینورتر دار، در شهرهایی که دمای بالایی دارند دوام بیشتری دارند. پس با توجه به این موارد تصمیم بگیرید.

نگهداری از کمپرسور

از نگه داشتن درب یخچال در طولانی مدت خودداری کنید. این کار باعث می شود که هوای سرد تولید شده توسط کمپرسور هدر برود و کمپرسور مجبور به کار کردن با شدت بیشتر شود. این کار آسیب‌رسان است.

تا حد امکان سعی کنید که ظرف هایی که حرارت بسیار بالایی دارند را در یخچال قرار ندهید. البته کمپرسورهای مدل اینورتر می توانند با ایجاد تعادل در دما از وارد کردن آسیب به یخچال جلوگیری کنند. اما در کمپرسور های معمولی این کار اختلاف دمای جدید درست می کند و هم یخچال و هم کمپرسور آسیب می بیند.

بهتر است که در فاصله های مناسب دیواره های یخچال رو پاک کنید تا آلودگی و گرد و خاک نتواند به موتور و کمپرسور وارد شود.

یخچال را با فاصله نسبت به دیوار قرار دهید. این کار از ایجاد حرارت بالا جلوگیری می کند. اگر که یخچال به دیوار چسبانده شود، حرارت و گرما تولید می شود که به کمپرسور آسیب می‌رساند.

 

خلاصه و نتیجه گیری

به طور کل اگر می خواهید که برای یخچال خود یک کمپرسور جدید انتخاب کنید بهتر است که با صرف هزینه بیشتر یک کمپرسور اینورتر انتخاب کنیم تا علاوه بر مصرف انرژی پایین از یخچال شما مراقبت کند عمر بالای این مدل باعث می شود که شما تا سال‌ها نیازی به تعویض مجدد کمپرسور نداشته باشید البته این به این معنی نیست که کمپرسور های معمولی خوب نیستند بلکه کارآیی و کارکرد کمپرسور های اینورتر دار بسیار بهتر هستند قیمت پایین کمپرسور های معمولی یکی از نکات مثبت آن است.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − هشت =