خرابی کمپرسور و راه های جلوگیری از آن

خرابی کمپرسور

خرابی کمپرسور در صنعت تهویه مطبوع، یکی از چالش‌ها و مشکلاتی است که همواره برای تکنسین‌های فنی و همینطور مشتریان دستگاه‌های مختلف (کولر گازی، یخچال و غیره) دردسر ساز بوده است. برخی از فرآیند‌های که منجر به خرابی کمپرسور می‌شود، قابل بررسی بوده و امکان ارایه راه حل های برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد. در این مقاله از لوگرانو به بیان این موارد خواهیم پرداخت.

دلایل خرابی کمپرسور

سال‌ها مطالعه روی انواع مشکلات و خرابی کمپرسور این نتیجه را درپی داشت که دو عامل اساسی در این مورد نقش دارند:

 1. تشخیص نادرست
 2. نصب یا سرویس غیر استاندارد کمپرسور یا دستگاه‌ های وابسته به آن

اغلب موارد خرابی کمپرسور به خاطر مسائل خارج از کمپرسور است. هنوز بر خلاف انتظار بدون اینکه تعمیرکار درپی علل خرابی باشد و آن را معین کند، خیلی سریع یک کمپرسور دیگر را جایگزین قبلی می‌کند. همانطور که انتظار می رود کمپرسور جدید هم خراب خواهد شد!

بنابراین در ادامه، انواع مسائلی را که موجب خرابی کمپرسور می‌شود را مورد بررسی قرار میدهیم که به شما دید خوبی در تشخیص و جلوگیری از این قبیل خرابی ها خواهد داد.

دستورالعمل زیر، روش های تعمیر و رفع عیب و همچنین نصب صحیح را جهت جلوگیری از خرابی کمپرسور ارائه می‌دهد.

۱- به هنگام تعمیر کردن تجهیزات تهویه مطبوع، از روش های ایمن و مناسب جهت انتقال مبرد و تکنیک های عملی و چگونگی بکار بردن آنها به هنگام کار کردن روی دستگاه مطمئن شوید.

همچنین به خاطر داشته باشید که تمام مدارهای الکتریکی را محکم متصل کنید و بر چسب بزنید. به علاوه از محکم بودن شیرها و اتصالات بین کمپرسور و سیستم مطمئن باشید.

۲- سالهای زیادی است که خرابی کمپرسورها در صنایع تهویه مطبوع موجب دردسر شده است. آمار نشان می دهد که کمپرسورهای جایگزین، به میزان زیادی تری نسبت به کمپرسورهای اولیه خراب می شوند.

تحلیل و آنالیز خرابی کمپرسورهای برگشتی به کارخانه، نشان می دهد که ٪ ۵۰ تا ٪ ۶۰ خرابی به مسائل مربوط به نگهداری و تعمیرات سیستم یا به تشخیص اشتباه مربوط بوده است. خرابی های دیگر ناشی از نقایص الکتریکی و مکانیکی، اشتباه بودن سیم کشی، خرابی در اثر باز شدن شیرهای سرویس در طول زمان استارت یا سرویس نامناسب و روشهای نگهداری نامناسب می باشد.

در بعضی از مواقع صدمات وارده به قدری شدید است که تشخیص دقیق علت خرابی نیز غیر ممکن است.

۳- خرابی های سیستمی و تعمیری ادامه پیدا می کند تا هنگامی که موجب خرابی های الکتریکی و مکانیکی شود. خرابی ها شامل شکستن شیرها، خط افتادن بر روی شافت ها، شکستن میله ها و ایجاد گرمای زیاد است.

Causes-AC-Compressor-Failure

خرابی های الکتریکی شامل تک فاز شدن مدار، افزایش حرارت و مشکلات سیستم کنترل می باشد. همچنین در برخی موارد شواهد نشان دهنده‌ی استفاده نامناسب از کمپرسور است که باعث عملکرد نامناسب و یا عدم تمیز کردن بعد از سوختگی می‌شود.

۴- اکنون شما متوجه می شوید که کار تکنسین تعمیرات، صرفا نباید تعویض کمپرسور باشد. کار یک تکنسین تعمیرات این است که علت واقعی خرابی را پیدا کند و از صحت تشخیص خود، شما را نیز مطمئن سازد.

بیشتر نتایج مانند سوختن موتورها بعنوان علت خرابی معرفی م یشود، در حالی که مشکل واقعی همچنان ناشناخته باقی می‌ماند. آمار نشان می دهد ٪ ۸۰ خرابی های الکتریکی از خرابی های مکانیکی حاصل شده است.

نهایتاً پیشرفت اینگونه خرابی ها در سیستم منجر به خرابی موتور و خاموش شدن سیستم فلودینگ می‌شود که نتیجه آن شل شدن مخزن فلوداسیون و متعاقبا شکسته شدن شیر توسط اسلاگ مایع است.

همچنین یاتاقانهای آسیب دیده موجب می شوند که روتور به داخل استاتور بیفتد و موجب اتصال سیم پیچ ها شود. چنین مسائلی اغلب بعنوان علت اولیه خرابی شناخته می شوند در حالی که اینها در حقیقت نتایجی هستند که تحت این شرایط به وجود آمده است.

۵- توجه به چند نکته و رعایت آن مانع از خرابی مکرر کمپرسور می شود. بعضی از این موارد عبارتند از:

 • بکار بردن تجهیزات پیشرفته در کل سیستم تهویه مطبوع
 • ثبت و نگهداری تغییرات صورت گرفته
 • روشن کردن سیستم‌ها به روش مناسب و استاندارد
 • تشخیص ماهرانه و ضعیت کمپرسور
 • و بازرسی مداوم و طبق برنامه از کمپرسورها

اگر به عنوان یک تکنسین فنی به محلی اعزام شده‌اید نیز می‌توانید اطلاعات خوبی را از مالکین دستگاه ها بدست آورید. با پرسیدن سوالاتی مثل، چه تغییرات و تعمیراتی بر روی خود سیستم یا اطراف آن از زمان سرویس قبلی تاکنون انجام شده است. اطلاعاتی از این قبیل می‌تواند در تشخیص درست معایب و اشکلات دستگاه کمک کند.

علت خرابی کمپرسور

سیستم و متعلقات کمپرسور

جلوگیری از تکرار خرابی ها کمپرسور و تعیین علل خرابی وابسته به تشخیص صحیح و مناسب است. حتی در سیستم های سرمایشی استاندارد، اگر اجزاء اصلی سیستم بطور مناسبی نگهداری نشوند، میتواند اثر نامطلوبی بر روی کمپرسور بگذارد.

۶- کثیف بودن کویل ها یا نامنظم کار کردن وسائل کنترل جریان مایع، اغلب شرایطی را فراهم می سازد که منجر به خرابی یا نهایتاً از کار افتادن کمپرسور می شود. اگر یک کویل کندانسوری کثیف یا موتور فن کندانسور خراب شده باشد، باعث می شود که حرارت به جای اینکه به اتمسفر تخلیه شود جذب کویل شده و به کمپرسور فشار اضافی اعمال کند.

این عمل ممکن است سبب افزایش دمای شود که خود باعث سرعت بخشیدن به خرابی جزئی و یا خرابی کامل کمپرسور خواهد شد. همچنین باید اشاره شود که کویل ها و فیلترهای کثیف، خراب بودن فن های داخلی، پاره شدن تسمه های فن، منجر به برفک زدن سطح کویل می‌شود. در نتیجه مبرد مایع به کمپرسور بر خواهد گشت و در نهایت باعث افزایش خرابی کمپرسور و خرابی کامل سیستم می شود.

مشکلاتی که برای وسایل کنترل مایع بوجود می‌آید منجر به تغذیه بیش از حد یا کمتر از مقدار معین مبرد مایع به کویل اواپراتور می‌شود. تغذیه زیاد مبرد به کویل باعث می شود که کویل نتواند تمام مایع مبرد را به بخار تبدیل نماید و در نتیجه دوباره مایع به کمپرسور برمی‌گردد.

درعین حال تغذیه کم جریانی سبب سوپرهیت بالا می‌شود و برگشت روغن را کاهش می دهد، که خود منجر به خرابی ناشی از گرمای زیاد یا کاهش روغنکاری می شود.

۷- سیستم‌هایی که دارای هیت پمپ هستند مشکلات منحصر به فردی را برای کمپرسور بوجود می آورند.

۸- سخت ترین وظیفه در یک سیستم هیت پمپ به عهده کمپرسور است که باید به آن توجه خاص شود. به خاطر سیکل معکوس هیت پمپ به هنگام تغییر نوع عملکرد کمپرسور بار زیادی تحمل می کند. زمانی که مشکل در سیستم اتفاق می افتد این مسئله پیچیده‌تر و بدتر می شود. در این حالت خط پالاینده مایع با ذرات‌کثیفی بسته می شود. زمانی که فشار به انداره کافی بالا میرود به انتهای بیرونی استرینر فشار وارد می کند و بدون استفاده از استرینر برای فیلتر کردن ذرات‌کثیفی سیستم و قسمتهای دیگر کمپرسور برای خراب شدن توسط این ذرات خارجی، مستعدتر می‌شود.

۹- سیستم‌ پکیج اگرچه یک سیستم مستقل است، اما در مورد نصب، تجهیزات و سایر موارد عملکرد و کنترل‌ها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند. هنگام نصب این تجهیرات، موقعیت دستگاه در ارتباط با بادهای محلی و شرایط جوی باید بررسی شود. قراردادن دستگاه در مکان‌های نامناسب ممکن است روی عملکرد سیستم تهویه مطبوع اثر منفی بگذارد.

با مقالات جامع و معتبر تهویه مطبوع لوگرانو همراه باشید:

 1. کولر گازی
 2. داکت اسپلیت
 3. فن کویل
 4. دستگاه هواساز

تجهیزات اصلاح سازی همچنین روی کمپرسور اثر می‌گذارد. برای مثال اگر یک آنلودر دبی بارکننده را به سیستم اضافه شود و لوله کشی برای حصول اطمینان از برگشت روغن در شرایط بی باری، مورد بررسی قرار نگیرد منجر به خرابی در سیستم روغنکاری خواهد شد. کنترل نامناسب فشار و عدم شناخت سلسله عملکرد صحیح تجهیزات نصب شده منجر به مشکلات فراوانی در کمپرسور خواهد شد.

۱۰- کاربرد سیستم‌های اسپیلت (دوگانه) یک سری مشکلات دیگری را به همراه خواهد داشت. در این سیستم ها ملاحظات لوله کشی همراه کمپرسور باید انجام شود، که عبارتند از مخلوط شدن نامناسب و همچنین انطباق نامناسب اجزاء سیستم، مشکلات برگشت روغن اضافی، بررسی کانال عبور هوا و تغییرات دمای محیط.

بیشترین نقش در خرابی کمپرسور

 • کاهش با عدم روغنکاری
 • فلودینگ
 • اسلاگینگ
 • افزایش گرمای بیش از حد
 • مشکلات الکتریکی
 • آلودگی‌ها موجود در سیستم

 

کاهش با عدم روغنکاری

کاهش یا عدم روغنکاری موجب اشکال در روند کار انواع قطعات سیستم تهویه مطبوع و کمپرسور خواهد شد. روغنکاری خوب و مناسب برای افزایش عمر کمپرسور ضروری است.

بیشتر کمپرسورها، به غیر از کمپرسورهای بسته جوش داده شده (پلمپ شده) یک پمپ جابجائی مثبت روغن به کار می‌برند تا روغن تغذیه را به سطوح یاتاقان‌های حامل بار که در داخل کمپرسور هستند، انتقال دهد. این کار برای قرار گرفتن فیلم روغن بین سطوح متحرک ضروری است.

هنگام عملکرد مناسب سطوح یاتاقان‌ها حتی با یکدیگر نیز در تماس نیستند، اما به جای آن با یک فیلم روغن از هم جدا می‌شوند. پمپ روغن، از محفظه میل لنگ و از میان یک پرده روغن را مکش می‌کند، فشار آن را بالا می برد و آن را از مسیری که میل لنگ سر راه آن است عبور می دهد تا یاتاقان‌های اصلی و میل‌های رابط را روغن کاری کند.

یک ریگولاتور روغن در سر راه مسیر قرار دارد تا فشار روغن را در حد کافی نگه دارد، بعد از کامل شدن سیکل، روغنی به محفظه میل لنگ یعنی جای که با یک سیکل تکرار شود برمی‌گردد. به علاوه به واسطه فشار روغنکاری پیستون‌ها، انگشتی‌ها و دیواره‌های سیلندر به وسیله اسپری روغن که در محفظه میل لنگ حضور دارد، روغنکاری می‌شود.

کاهش یا عدم روغنکاری می‌تواند به خاطر خروج روغن زیادی از کمپرسور نیز باشد. این کاهش سریع روغن معمولا موجب ایجاد کف روغن است که به راحتی می توان آن را از تیشه رویت روغن دید. اگر روغن با یک نرخ بالا از کمپرسور خارج شود، نرخ برگشت آن مثل نرخ خروج آن نخواهد بود.

دلائل مختلفی برای این که چرا روغن با نرخ رضایت بخش به سیستم برنمی گردد وجود دارد که عبارتند از:

 1. سرعت پایین مبرد
 2. سیکل کوتاه
 3. شارژ پایین مبرد
 4. پایین بودن بار
 5. بی باری اضافی
 6. خطاهای لوله کشی یا بسته شدن گودی ذخیره روغن برگشتی

با توجه به برگشت روغن و کاهش روغنکاری ، معلوم می شود که طراحی و نصب خط مکش که بحرانی ترین خط در کل سیستم است کار مهمی است.

اگر اندازه خط مشک بزرگتر از مقدار واقعی باشد، سرعت کافی برای برگشت روغن به کمپرسور نخواهیم داشت. اگر اندازه خط مکش زیر اندازه واقعی باشد، افت فشار اضافی در خط خواهیم داشت که منجر به کاهش ظرفیت و افزایش حالت سوپرهیت در کمپرسور خواهد شد.

سلسله حوادث نتیجه شده از عدم روغنکاری، منجر به کاهش فیلم روغن و تلاقی قسمت‌های تحت پوشش روغن، خرابی مکانیکی و ایجاد آلودگی خواهد شد، که خود این موارد منجر به خرابی الکتریکی و نهایتا خاموشی سیستم می‌شود.

 فلودینگ

علت دیگر خرابی کمپرسور مساله فلودینگ است. فلودینگ برگشت مداوم مبرد مایع یا قطرات مایع موجود در بخار مکش، که در طول عملکرد کمپرسور به آن برمی گردد، را شامل می‌شود. معمولا این حالت مربوط به کنترل نامناسب جریان مبرد است. نتیجه فلودینگ معمولا دقیق شدن روغن است که منجر به فومینگ در کارتل روغن، سرد شدن کمپرسور و ایجاد شرایطی که برای ذخیره مبرد در کارتل ایده آل است، می‌شود.

مسائل حاشیه‌ای هوا علت مهم دیگری برای ایجاد فلودینگ است. این مشکلات شامل موارد زیر است:

 1. قطع شدن تسمه‌های فن اواپراتور
 2. نامناسب بودن وضعیت موتورهای فن
 3. کثیف بودن سطح کویل‌ها و فیلترها

کافی نبودن بار اواپراتور مانع از آن می‌شود که تمام مایع به بخدار تبدیل شود. دلایل زیادی برای کاهش بار وجود دارد که عبارتند از:

 • کاهش هوا به علت کیثف بودن فیلتر
 • عدم وجود هوا به علت کیثف بودن فیلتر
 • بسته شدن مسیر هوا
 • بای پاس هوا
 • کثیف بودن چرخ های فن
 • شل شدن تسمه‌های فن
 • پاره شدن تسمه‌های فن

تحت این شرایط، کویل میل به برفک زدن بر سطحش دارد و حتی یک وسیله انبساط با اندازه نامناسب منجر به این کار خواهد شد، کم بودن مقدار هوا موجب کاهش بار است.

فلود استارت

فلود استارت مشکل دیگر کمپرسور است که باید با آن مبارزه کرد. این شرایط با فلودینگ فرق می‌کند. در فلود استارت شرایط کار کردن در نظر گرفته شده است. در این حالت، مابع مبرد وارد کمپرسور می شود و این در حالتی است که کمپرسور خاموش است و مشکل تا زمان استارت بعدی کمپرسور خود را نشان نمی‌دهد.

اسلاکینگ

یک اصطلاح کوتاه برای برگشت مقدار زیادی مبرد مایع، روغن یا هر دو به سیلندرهای کمپرسور به جای گاز سوپرهیت شده است. اسلامینت در موقع روشن شدن در طول فلود استارت و در شرایط کار سیستمی اتفاق می افتد، اسلامینگ بعضی مواقع می تواند به وسیله صدای ضربه دوره‌ای در کمپرسور شناسایی شود. اسلامینگ ناشی از متراکم کردن مایع است. هنگامی اتفاق می افتد که کمپرسور سعی دارد مایع را متراکم کند، کمپرسورها برای پمپ کردن بخار طراحی شده‌اند و هر نوع کوششی جهت متراکم نمودن چیزی غیر از بخار می‌تواند منجر به خرابی آنها شود.

آلودگی

آلودگی علت دیگر خرابی و فرسایش کمپرسور است. هر نوع ماده‌ای غیر از مبرد مخصوص و روغن کمپرسور که موجب واکنش شیمیایی یا تغییر ترکیبات شیمیایی مواد داخل سیستم می‌شود را آلودگی می نامند. تعدادی از آلودگی‌ها عبارتند از:

 1. آب
 2. رطوبت
 3.  هوا
 4. ذرات فلزی
 5. ذرات جوش
 6. جریان پوشش برنجی و ضخیمکاری

و انواع دیگر ذرات و آلودگی‌ها که ممکن است به طور تصادفی در طول نصب، راه اندازی یا سرویس‌ کاری وارد سیستم شده باشند.

مشکلات الکتریکی

معمولا به خاطر منبع الکتریکی یا سیکل شدن روشن و خاموش سریع کمپرسور به وجود می‌آید. هر نوع مشکلات الکتریکی می تواند منجر به افزایش گرما و نهایتا سوختن موتور شود. به علاوه سیکل شدن سریع می‌تواند موجب خرابی سیم پیچ کمپرسور شود که خود ناشی از باز شدن دورهای ایزوله شده و اتصالات است.

همواره به خاطر داشته باشید که اگر یک کمپرسور خراب شود و سبب خرابی آن شناخته نشود و رفع نشود کمپرسور جایگزین نیز خراب خواهد شد.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 4 =