نگهداری مناسب از چیلرهای جذبی


نگهداری مناسب، کلید سال‌ها کار بدون دردسر دستگاه‌های معتبر در صنعت تهویه مطبوع است. بنابراین نگهداری سیستم‌های چیلر جذبی طبق مشخصات سازنده و توصیه‌های که برای این منظور در کاتالوگ یا دفترچه راهنمای محصول ارایه می‌دهد، مهم است. تعمیرات منظم چیلرهای جذبی، هزینه‌های قابل توجه بیشتری در مقایسه با چیلرهای برقی، دارد. اجزای کلیدی یک چیلر جذبی برای حفاظت و نگهداری به شرح زیر است:

 • محلول آبی لیتیم – بروماید
 • اجزای مکانیکی
 • سطوح انتقال حرارت
 • کنترل‌ها
 • تجهیزات یدکی

» اجزای مکانیکی

خوشبختانه، چیلرهای جذبی، اجزای مکانیکی ساده و کمی دارند که نسبت به چیلرهای تراکمی بخار متداول، در معرض فرسایش و تنش کمتری هستند. اجزای مکانیکی، نیازمند نگهداری منظم به شرح زیر می‌باشند:

 • ✅ پمپ‌های محلول و سیال مبرد:

این پمپ‌ها فقط به بررسی کاسه نمد شفت – از نظر استهلاک و هر سه سال یک بار نیاز دارند. معمولا هیچ بازرسی به صورت فصلی برای کاسه نمد و یاتاقان توصیه نمی‌شود. بنابراین به همه رهنمودهای نگهداری تدوین شده توسط سازنده چیلر باید به دقت عمل شود.

 • ✅ تخلیه (هواگیری):

تخلیه منظم هوا و دیگر مواد غیر قابل تقطیر، برای پیشگیری از کاهش ظرفیت چیلر، حفظ یکپارچگی و درزبندی محفظه بسته و ابقای شرایط خلاء دستگاه ضروری است. دماهای بیشتر آب خروجی از اواپراتور مربوط به محلول غلیظ نشان دهنده افزایش گازهای غیر قابل تقطیر است. نگهداری پیشگیرانه مرتبط با هواگیری، نیازمند کارهای زیر است:

 1. تخلیه (هواگیری) در فواصل توصیه شده، توسط سازنده که بسته به طراحی چیلر از روزانه تا فصلی است
 2. حفظ سطح روغن پمپ و تعویض روغن در صورت لزوم
 3. روغن کاری بلبرینگ‌های موتورهای پمپ تخلیه (هواگیری)
 4. تنظیم کشش تسمه در صورت نیاز
 5. پر کردن پمپ خلاء با روغن در طی تعطیلات فصلی

اگر در یک طرح تخلیه، از عناصر پالادیوم گرم شده به صورت برقی برای جداکردن هیدروژن تولیدی در چیلر استفاده می‌شود، این عناصر باید هر ۲ تا ۵ سال جایگزین شوند.

» بادزن هوای احتراق

معمولا، بادزن هوای احتراق و موتور باید حداقل هر ۶ ماه بازرسی و هر سال، روغنکاری شود. برای الزامات خاص نگهداری، با تولید کننده مشورت کنید.

» سطوح انتقال حرارت

یکی از کلیدهای حفظ ظرفیت بالای چیلر، دور نگه داشتن سطوح انتقال حرارت از رسوبات و گل ولای است. در نتیجه، تمیز بودن لوله‌های آب خنک‌کن برای تمام سیستم‌های چیلر مهم است. رایج‌ترین نوع مسدودشدن در سیستم‌های چیلر آبی، گرفتگی لوله‌های کندانسور در نتیجه رسوبات و ته نشست‌ها است.

تشکیل رسوب همچنین در لوله‌های اواپراتور و جذب کننده رخ می‌دهد. رسوبات لایه‌ای با شستشوی شیمیایی، بهتر جدا می‌شوند. به عبارت دیگر، رسوبات باید به صورت مکانیکی جدا شوند و شامل سست کردن رسوبات با یک برس سفت و زبر است. مواد سست شده سپس به وسیله آب تمیز از لوله‌ها شسته می‌شوند.

تمیز کردن لوله‌ها با وسایل شستشوی خودکار لوله نیز ممکن است. این تجهیزات عموما در جایی استفاده می‌شوند که استفاده از آب خنک‌کن آلوده باعث نیاز به شستشوی مداوم لوله می‌شود یا این که تعطیل کردن چیلر برای سرویس، نامطلوب باشد. وسایل تمیز کردن خودکار شامل برس‌هایی است که در سبدهای کوچک در انتهای لوله‌های کندانسور و جذب کننده، نگه داشته می‌شود.

این برس‌ها با برعکس کردن جریان آب خنک کننده در لوله‌ها به پیش رانده می‌شوند. برس‌ها می‌توانند طول لوله‌ها در هر فرکانس لازم برای جلوگیری از تشکیل رسوب گل ولای گردش کنند. وقتی تمیز کننده‌های خودکار لوله به همراه برنامه جامع رسیدگی آب استفاده شوند، می‌توانند برای دوره‌های طولانی عملکرد چیلر را در ظرفیت حداکثر نگه دارند.

با مقالات جامع و معتبر تهویه مطبوع لوگرانو همراه باشید:

 1. چیلر
 2. کولر گازی
 3. داکت اسپلیت
 4. فن کویل

» کنترل‌ها

دو سیستم کنترل محدود در بیشتر چیلرهای جذبی شعله مستقیم وجود دارد: یکی حاکم بر فرآیند تبرید جذبی است و دیگری احتراق در مشعل را کنترل می‌کند. معمولا، کنترل‌های مرتبط با مشعل (مثل فشار گاز و کلیدهای جریان هوا، شیرهای سلنوئیدی، کنترل‌های مقاوم به شعله و …) باید در فواصل ۱ تا ۳ ماهه بازرسی شوند. تعداد بازرسی توسط سازنده مشعل و شرایط پیرامون ماشین تعیین می‌شود. از آنجایی که یک ماشین یا سیستم تنها در صورت خوب بودن کنترل‌ها درست کار می‌کند، نگهداری و تنظیم آنها باید طبق دستورالعمل سازنده انجام شود.

» محلول لیتیوم بروماید در آب

محلول لیتیم برماید باید حداقل یک بار در سال برای خنک کردن مناسب و دو بار در سال از نظر کاربردهای خنک کردن فرآیند بحرانی آنالیز شود تا غلظت مواد بازدارنده‌ی خوردگی و افزودنی‌های انتقال حرارت در محدوده قابل قبول باشد. در صورت نیاز، کاهش این افزودنی‌ها باید با افزودن مواد تازه، جبران شود.

لیتیوم بروماید چیلرهای جذبی به دلیل این که به عنوان نمک جاذب رطوبت می باشند بنابراین در کارکرد چیلرها باعث اثر جذبی می شوند. بهترین محدوده  غلظت لیتیم بروماید چیلرهای جذبی برای جذب بخار ۵۸ الی ۶۲ درصد می باشد. البته لازم به ذکر است که لیتیوم بروماید چیلرهای جذبی به علت خورندگی که دارند باعث تخریب فلزات به کار رفته در چیلرهای جذبی می شود بنابراین تنظیم شیمیایی این محلول و کنترل ویژگی خورنده بودن آن اهمیت زیادی دارد.

تجهیزات کمکی نه تنها چیلر، بلکه همه وسایل کمکی باید بر یک اساس منظم حفاظت شود. تصفیه مناسب آب و نگهداری برج‌های خنک کننده، پمپ‌ها و لوله کشی آب برای عملکرد بدون دردسر و عمر طولانی چیلرهای جذبی، مهم است. یک وسیله کمکی باید طبق دستورالعمل سازنده چیلر نگهداری شود.

https://lograno.com/wp-content/uploads/2021/08/READ-OTHER-ARTICLE-600x117.jpg

امتیاز دهی به این post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 1 =