شارژ گاز کولر گازی و داکت اسپلیت چه موقع است؟

شارژ گاز کولر

برخی از مشکلات عمومی و قابل تشخیص که در یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی و برای دستگاه‌های مانند کولر ‏گازی و داکت اسپلیت ممکن است پیش بیاید را در مقاله سرویس و نگهداری داکت اسپلیت بررسی کردیم. اما یکی از موارد مهم و مشکلاتی که ممکن ‏است بدون نشانه‌ی اولیه وجود داشته باشد و باعث دردسر و آسیب رسانی به کل سیستم شود، عدم مقدار کافی گاز مبرد ‏و به اصطلاح سطح پایین مبرد در سیکل تبرد است.

‏ البته همیشه موضوع به راحتی شارژ گاز کولر نیست و مشکل مربوط به وجود نشتی یا مشکلات ثانویه در کل سیستم تهویه ‏مطبوع است. در ادامه برخی از نشانه های سطح پایین مبرد و تاثیر آن بر کل سیستم را بررسی خواهیم کرد.‏

۳ مورد از تاثیر کاهش سطح مبرد در سیستم تهویه مطبوع

ممکن است برخی از کارهای مربوط به نگهداری و سرویس دستگاه های تهویه مطبوع خانگی مانند داکت اسپلیت را خودتان بتوانید انجام دهید. مواردی مانند رفع گرفتی فیلتر هوا یا تعویض فیلترهای هوا.

اما وقتی در مورد شارژ گاز کولر یا تشخیص عیوب مربوط به کاهش سطح مبرد صحبت می‌کنیم، بهتر است کمی دقیق‌تر باشید و یا کار را به یک تکنیسین فنی بسپارید. چرا که ایمنی و انجام صحیح کار بسیار اهمیت دارد.

  • ۱- تاثیر در قبض برق

با کاهش سطح مبرد درسیستم تهویه مطبوع، کویل‌های خنک کننده کارایی کمتری خواهند داشت. این به این دلیل است که با گذشت زمان، سیستم در چرخه خنک سازی گرمای کمتری را از هوای محیط خارج می‌سازد و برای تولید و تبدیل به هوای خنک باید سخت‌تر و بیشتر کار کند.

بنابراین این تلاش بیشتر و کارکرد بیشتر به سرعت در قبض برق شما ظاهر می‌شود! ممکن است در روزهای گرم و یا تابستان انتظار این مورد بی‌جا نباشد. اما افزایش ناگهانی قبض برق در یک دوره یا نسبت به فصل و سال گذشته می‌تواند نشا‌نه‌ای از کاهش سطح مبرد در دستگاه شما باشد.

  • ۲- تاثیر در عملکرد سیستم

علاوه بر مورد قبلی که نتایج آن را در قبض برق‌تان مشاهده خواهید کرد. یکی دیگر از نشانه‌های کاهش مبرد دستگاه، یخ‌زدگی ناشی از افزایش رطوب است که روی کویل‌های خنک کننده و سیم مسی مشاهده خواهید کرد. بنابراین تبادل گرمای داخلی با بیرون کمتر و کمتر می‌شود و دمای محیط داخل در حال افزایش خواهد بود.

این موضوع به صورت مستقیم با عملکرد دستگاه در ارتباط است و مشاهده خواهید کرد، علی‌رغم تنظیم دمای مناسب هیچگونه اتفاق خاصی نیافتاده است!

  • ۳- آسیب به کل سیستم

ادامه کار یک دستگاه تهویه مطبوع با مبرد بسیار کم باعث خواهد شد تا علاوه بر ‏مشکلات اشاره شده، شاهد آسیب دیدن سایر قطعات دستگاه نیز باشیم. سوختن یا آسیب ‏دیدن موتور الکتریکی کمپرسور و قطع وصل شدن سیستم از جمله این موارد است. هزینه ‏شارژ گاز کولر قطعا به صرفه تر از تعویض کمپرسور خواهد بود!‏

  • ۴- خروج بوی نامطبوع:

گاز مبرد استفاده شده در کولر دارای بوی مخصوصی است که در صورت نشتی گاز، شما بوی نامطبوعی را حس خواهید کرد. این همان بخشی است که حتما باید از یک تکنیسن کمک بگیرید تا مسیر و لوله مسی نیز از جهت شکاف بررسی شوند.

  • ۵- تهویه مطبوعی پر سر و صدا !

اگر صدای غیرعادی مانند صدای حباب در آب یا صدای خش خش شنیدید، ممکن است مبرد نشتی داشته باشد. صدای خش خش نشانگر خروج مبرد به شکل گاز است. برعکس، صداهای حباب نشان دهنده خروج مبرد به شکل مایع است. این رایج‌ترین علامت نشت مبرد است.

نتیجه گیری

برای خرید گاز مناسب کولر خود حتماً برچسب یا صفحه کمپرسور کولر خود را نگاه کنید تا متناسب با دستگاهتان گاز تهیه کنید؛ در غیر این صورت کولر شما آسیب می‌بیند و طول عمر آن به‌شدت کاهش پیدا می‌کند. تهیه گاز مناسب برای کولر گازی‌تان را جدی بگیرید. برای شارژ دستگاه خود حتماً از تکنسین‌های کاربلد و باتجربه کمک بگیرید تا دچار حادثه و خسارت‌های جبران‌ناپذیر نشوید.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − 4 =