سیستم تهویه مطبوع مرکزی چیست؟

سیستم تهویه مطبوع مرکزی

اصطلاح تهویه مطبوع مرکزی برای یک دستگاه یا قطعه خاص بکار برده نمی‌شود بلکه برای توصیف سیستم‌های تهویه مطبوعی است که پروسه سیکل تبرد را در یک یونیت انجام می‌دهند. این سیستم هوای گرم داخل یا بیرون از خانه را با عبور از روی کویل‌های سرد جایگزین کرده و هوای خنک را به فضای زندگی یا محل کار شما هدایت می‌کند.

بهتر است از سیستم تهویه مطبوع مرکزی برای محیط‌ و سالن‌های بزرگ یا هنگامی که قصد دارید چندین اتاق را با یک سیستم خنک کنید، استفاده شود.

دو نوع سیستم‌ تهویه مطبوع مرکزی وجود دارد:

  1. سیستم‌های اسپلیت و دو تکه: دارای یونیت داخلی و خارجی (indoor, outdoor unit)
  2. سیستم پکیج شده یا یک تکه: فقط دارای یک یونیت خارجی برای مکان‌های با فضای داخلی محدود (outdoor unit)

» سیستم تهویه مطبوع چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که دمای داخلی از درجه‌ی تنظیم شده و دلخواه شما بالاتر می رود، ترموستات سیستم را روشن می‌کند. فن موجود در یونیت داخلی، هوای گرم محیط را به کانال های هوای برگشتی می‌کشد، سپس آن را از فیلترها عبور می دهد تا گرد و غبار و آلاینده های موجود در هوا را حذف کند.

با عبور هوا از روی اواپراتور و جذب گرمای آن (تبدیل مبرد مایع به مبرد گازی)، هوای خنک مهیا شده و از طریق فن دمنده به فضای محیط بر می‌گردد.

مبرد گازی که اکنون گرم شده است از طریق لوله مسی (کپیلاری تیوب یا لوله مویین) به کمپرسور می‌رود. کمپرسور گاز را تحت فشار قرار می دهد و آن را به کویل کندانسور می‌فرستد تا گرما را در فضای باز آزاد کند و مبرد دوباره به مایع تبدیل شود. مبرد برای ادامه چرخه و سیکل تبرید به سمت کویل اواپراتور می‌رود.

هنگام نصب سیستم‌های تهویه مطبوع باید ترموستات را دور از منابع گرما، مانند پنجره‌ها یا وسایل گرما‌زا قرار داد.

Central Air Conditioners

» یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی شامل چه مواردی است؟

‏ هر دو سیستم اسپلیت و سیستم پکیج از ترموستات برای کنترل دما و از ‏کانال (داکت) برای گردش هوا ‏در اطراف فضاهای نشیمن داخلی استفاده می‌کنند‎.

در ‏ سیستم اسپلیت و دوتکه، یونیت خارجی شامل فن، کویل کندانسور و کمپرسور می‌شود و یونیت ‏داخلی شامل اواپراتور و فن برای گردش و پرتاب هوای خنک است. همچنین لوله مسی وظیفه جابه‌جای ‏و جریان مبرد را بین یونیت داخلی و خارجی برعهده دارد.‏ ‎اما در سیستم پکیج شده یا یک تکه،‌ تمام موارد ‏‎فن، کندانسور، کمپرسور و اواپراتور، همگی در یک ‏یونیت قرار می‌گیرد.‏

مزایای سیستم تهویه مطبوع مرکزی: تمام کانال‌های متصل به یونیت و فضا‌های مدنظر به یکباره خنک خواهند شد و زمان کمتری برای ایجاد دمای مناسب مورد نیاز است. همچنین با گردش هوای خنک، اثر رطوبت کاهش می‌یابد.

معایب سیستم تهویه مطبوع مرکزی: انرژی زیادی مصرف می‌شود و در صورت خرابی سیستم مرکزی، تمام اتاق‌ها و سالن‌ها بدون تهویه خواهند شد. همچنین یونیت اصلی معمولا ظاهر جذابی ندارد و باید در خارج از محیط (حیاط خلوت یا پشت بام) نصب شود.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =