سرویس و نگهداری داکت اسپلیت


نقش سیستم‌های تهویه مطبوع در زندگی اغلب مردم به عنوان یک راهکار در جهت تامین ‏هوای خنک در ماه‌های گرم و مرطوب سال، شناخته می‌شود. از طرفی گاهی تهویه هوا و ‏خنک سازی آن، نقش حیاتی را برای افراد مسن ایفا می‌کند، افرادی که ممکن است نسبت به ‏گرما حساسیت و دچار مشکلاتی شوند.

برای مثال در یک پژوهش مشخص شد که گرمای هوا در افزایش حملات قلبی در افراد مسن ‏کاملا تاثیر‌گذار است.‏

همه چیز تا زمانی که این سیستم نقش خود را به درستی ایفا می‌کند خوب است. اما ‏هنگامی که به اوج گرما می‌رسیم و دما و رطوبت در داخل خانه نیز افزایش می‌یابد، می‌تواند ‏نشانه‌ی از عدم کارکرد صحیح دستگاه باشد. موضوعی که اهمیت سرویس دوره‌ای و ‏نگهداری مناسب از داکت اسپلیت را گوش‌زد می‌کند.‏

نگران نباشید، قرار نیست کار فنی پیچیده یا در حد یک تکنیسین ماهر را انجام دهید. گاهی ‏فقط با تنظیم مجدد سیستم، تمیز سازی برخی قطعات و سفت کردن یک پیچ همه چیز ‏درست می‌شود! اما هر زمان احساس کردید که نیاز به یک متخصص برای اینکار وجود دارد، ‏پس حتما کار را به یک کاردان بسپارید.‏

دستگاه داکت اسپلیت به عنوان یک سیستم که اغلب در محیط خانه و محل کار با فضای ‏استاندارد به کار برده می‌شود، دارای دو یونیت داخلی و خارجی است. از جمله مواردی که برای ‏سرویس و نگهداری دستگاه ممکن است روبه‌رو شویم را در ادامه اشاره خواهیم کرد:‏

» کارکرد مداوم دستگاه/عدم پاسخگویی با نیازها‏

هر سیستم تهویه مطبوع در روزهای بسیار گرم و مرطوب، نیاز به تلاش بیشتر در جهت تامین سرمای مورد نیاز دارد. اما اگر احساس می‌کنید که دستگاه در تمام روزها و دما‌ی مختلف عملکردی پایین‌تر از حد کافی و درجه تنظیم شده دارد، ممکن است مشکلی در کارکرد صحیح سیستم وجود داشته باشد.

اگر ظرفیت سرمایشی (BTU) به درستی محاسبه نشده باشد و دستگاهی با ظرفیت کمتر برای محیط بزرگ نصب شده باشد، شرایط بسیار سخت برای تعهد سیستم به دما و خنک سازی مدنظر شما به وجود خواهد آمد.

همچنین کاهش سطح مبرد و نیاز به شارژ آن در ایجاد یک چرخه خنک سازی طولانی‌تر و کمتر موثر بسیار مهم و قابل توجه است.

فیلتر هوای کثیف و مسدود شده، کویل اواپراتور کثیف (یونیت داخلی)، کویل کندانسور کثیف (یونیت خارجی) نیز در کاهش کارایی و عملکرد دستگاه تهویه مطبوع نقش دارند. بنابراین برای تمیز کردن فیلتر هوا ممکن است خودتان بتوانید اقدام کنید اما برای کویل‌‌ها پیشنهاد می‌شود از یک تکنیسین کمک بگیرید.

دیگر مقالات

» روشن و متوقف شدن مکرر دستگاه (در یک چرخه کوتاه)

اگر به نظر میرسد که دستگاه بیش از حد استارت می‌زند و در یک بازه کوتاه مجدد خاموش می‌‌شود، اینبار ممکن است یک سیستم با ظرفیت سرمایشی (BTU) بسیار بالا برای یک محیط کوچک را انتخاب کرده باشید.

همچنین کاهش سطح مبرد می‌تواند تاثیرگذار باشد و باعث شود دستگاه به صورت نامنظم کار کند. برای اطلاع بیشتر در این مورد، پیشنهاد می‌کنیم مقاله شارژ گاز کولر گازی و داکت اسپلیت را مطالعه کنید.

گاهی گرفتگی فیلتر هوا و کثیفی آن نیز، باعث ایجاد این مشکل می‌شود که تمیز کردن یا تعویض آن ممکن است کمک کننده باشد. از طرفی یخ‌زدگی کویل اواپراتور و همچنین گرفتگی و کثیفی آن، شرایط مشابه را ایجاد می‌کند که برای رفع آن بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

» ضعف در پرتاب هوا یا بدون جریان هوا

ابتدا باید توجه داشت که باتوجه به نوع سیستم و دمای مدنظر، اغلب فن دستگاه به صورت دور پایین و یا کاملا سایلنت کار می‌کند. بنابراین اگر دمای محیط با دمای تنظیم شده ترموستات یکی باشد، چنین حالتی پیش خواهد آمد.

اما اگر دما و گرمای هوا در محیط در حال افزایش است و یا هیچ گونه جریان و پرتاب باد را حس نمی‌کنید، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

این موضوع می‌تواند مربوط به فیلتر هوا یا مشکلاتی در دمنده و موتور فن یونیت داخلی باشد. مانند گذشته وضعیت فیلتر هوا و گرفتگی و کثیفی آن را بررسی کنید و در صورت لزوم با متخصص تماس بگیرید.

کویل اواپراتور کثیف

یک نمونه کویل اواپراتور کثیف

» سیستم کار نمی‌کند!

یکی از شرایط سخت و استرس‌زا این است که سیستم تهویه مطبوع روشن نشود. اما این مشکل ممکن است فقط و فقط به خاطر نبود برق باشد! بنابراین قبل از هرچیز وضعیت پایداری برق منزل یا محیط کار و سپس برق مختص دستگاه را بررسی کنید.

همچنین گاهی ممکن صرفا به خاطر وضعیت ترموستات و تنظیم دما دستگاه خاموش شده باشد.

گاهی در جهت ایمنی دستگاه و جلوگیری از مشکلات بیشتر برای قطعات گران‌ قیمت و حساس سیستم تهیه مطبوع مانند کمپرسور و کویل‌های کندانسور و اواپراتور، حتی هریک از مشکلات بالا و کثیفی فیلتر هوا باعث می‌شود تا دستگاه خاموش بودن را ترجیح دهد. بنابراین وضعیت برق و فیلتر هوا را با دقت بررسی کنید و سپس با تکنیسین فنی مشورت کنید.

» مصرف بیش از حد انرژی

ممکن است قبض برق در این مورد به شما هشدار دهد! به طور معمول دستگاه در روزهای بسیار گرم و فصل تابستان، بیشتر و سخت‌تر کار می‌کند. بنابراین انرژی بیشتری را نیز طلب خواهد کرد که منجر به افزایش هزینه برق می‌شود.

اما اگر اختلاف قبض در سال و فصل مشابه بیش از حد معمول است، ممکن است نیاز به سرویس و بررسی مواردی باشد. بنابراین وضعیت فیلتر هوا و کویل کندانسور را از لحاظ آلودگی بررسی کنید. همچنین وجود یخ‌زدگی روی کویل‌ها و لوله مسی نیز باید سریعا بررسی شود. مقاله رفع یخ‌زدگی لوله‌ها با چند راهکار ساده در این رابطه به شما کمک خواهد کرد.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 1 =