علت خنک نکردن داکت اسپلیت

علت خنک نکردن داکت اسپلیت

احتمالا تا به حال با یک شب گرم تابستانی که نتیجه آن بی خوابی است روبه رو شده اید و این به علت خنک نکردن داکت اسپلیت یا سایر دستگاه های تهویه مطبوع منزل شما بوده است! با اینکه برق دستگاه وصل است و ‏گویا موتور آن نیز مشغول کار، ولی از پرتاب باد داکت اسپلیت خبری نیست.‏

این مشکل یعنی خنک نکردن داکت اسپلیت با کم و زیاد کردن درجه ترموستات هم حل نمی‌شود و باید چاره کار را ‏در جای دیگری دنبال گشت. در این مقاله به بررسی برخی راهکار ها در رابطه با مشکل علت خنک نکردن داکت ‏اسپلیت خواهیم پرداخت.‏

امروزه اغلب سیستم های تهویه مطبوع دارای دو بخش هستند. بخش خارجی  شامل فن، کویل کندانسور و کمپرسور ‏که در خارج از خانه قرار می‌گیرد و بخش داخلی شامل اواپراتور، فیلتر هوا، ترموستات و فن برای گردش و پرتاب ‏هوای خنک مورد استفاده قرار می گیرد. باید اشاره کرد که واحدهای داخلی و خارجی از طریق لوله مسی (خطوط مبرد) ‏به هم متصل خواهند شد.

بنابراین با قطعات متحرک زیادی روبه رو هستیم که اختلال در روند کار هر کدام از آنها منجر به کاهش عملکرد ‏سیستم خواهد شد و می تواند علت خنک نکردن داکت اسپلیت شما باشد.

البته این موضوع به معنای تعمیرات زیاد و هزینه بر و یا تعویض کل سیستم نیست و گاهی با یک بررسی ساده ‏میتوان مشکل خنک نکردن داکت اسپلیت را رفع کرد. در اینجا به بیان این موارد می پردازیم:

علت خنک نکردن داکت اسپلیت

از مسائل بسیار ساده‌ای مانند تنظیم نادرست ترموستات یا کثیف بودن فیلترهای دستگاه تا وضعیت پیچیده‌تری که نیاز به تعویض قطعات دارد باعث می‌شود تا خنک سازی دستگاه داکت اسپلیت کاهش پیدا کند. بنابراین باید برخی موارد را بازرسی کنید.

 • ترموستات به درستی تنظیم نشده است

وقتی متوجه شدید که فضای اطراف شما کمی گرمتر از حد معمولی است، ابتدا تنظیمات ترموستات را بررسی کنید. مطمئن شوید که روی درجه مناسب و البته حالت مناسب تنظیم شده است. اگر ترموستات روی وضعیت خنک شدن تنظیم شده است، تنظیمات دما را بررسی کنید تا مطمئن شوید کسی آن را تغییر نداده است.

اگر روی حالت گرم کردن تنظیم شده است یا فن دور ثابت انتخاب شده است باید آن را به وضعیت خنک کننده برگردانید. پس از چند لحظه صبر کردن و روشن شدن سیستم، بررسی کنید که آیا باد خنک از دریچه خارج می‌شود یا خیر. اگر نه یک گام دیگر پیش برویم.

فیلتر و خنک نکردن داکت اسپلیت

 • فیلتر هوای کثیف

یک فیلتر هوای کثیف و مسدود شده می تواند آنقدر دردسر ساز شود که فکرش را هم نمی‌کنید. البته باید اشاره کنیم که وظیفه این فیلتر دقیقا همین است و باید گرد و غبار و سایر ذرات معلق در هوا را هنگام ورود به واحد هواگیر دستگاه جذب کند. اما به شرطی این مسئولیت را به خوبی انجام می دهد که شما نیز هر چند وقت آن را تمیز کنید تا کارآمدتر عمل کند.

کثیف بودن این فیلتر به صورت مستقیم با عملکرد دستگاه در ارتباط است و از جمله موارد علت خنک نکردن داکت اسپلیت محسوب می‌شود. حتی گاهی منجر به خاموش شدن کل سیستم نیز می شود. بنابراین به سراغ فیتلرهای دستگاه بروید و وضعیت تمیز بودن و عدم پارگی آنها را بررسی کنید.

 • مسدود شدن کویل کندانسور

همینطور که اشاره شد یونیت بیرونی  (Outdoor unit)دارای بخشی با عنوان کویل کندانسور است. قسمتی از آن با سیم پیچ های فلزی و نازکی به نام “فین” پوشانده شده است. مسدود شدن فین ها می تواند یکی از علل خنک نکردن داکت اسپلیت باشد.

علت مسدود شدن این فین ها به این خاطر است که کویل کندانسور در چرخه سیکل تبرید باید هوای بیرون از خانه را به داخل بکشد تا کل فرآیند خنک سازی و جابه جای هوا تکمیل شود. بنابراین در هنگام مکش ممکن است شاخ و برگ اطراف کویل نیز به دستگاه بچسبد و دردسرهای زیادی را ایجاد کند. در مقاله نکات مهم در نگهداری سیستم تهویه مطبوع به طور کامل نحوه تمیز کردن و رفع این مشکل را توضیح داده ایم. اگر در انجام آن کمی دچار تردید هستید بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

کثیفی کویل و مسدود شدن با شاخ و برگ، یخ زدگی کویل، نشتی مبرد دستگاه، نقص عملکرد کمپرسور سیستم از جمله مواردی است که برای یونیت خارجی دستگاه رخ می‌دهد و به طور مستقیم در عملکرد سیستم تاثیر گذار است.

مسدود شدن کویل کندانسور

 • یخ‌ زدگی و گرفتگی کویل اواپراتور

یکی از مهمترین قطعات یونیت داخلی داکت اسپلیت کویل اواپراتور است. هوای گرم فضای داخلی از کویل ‏اواپراتور عبور می کند تا انرژی گرمایی و رطوبت آن حذف شود. سپس هوای خنک و معتدل را مجدد به فضای ‏مدنظر انتقال می یابد. بنابراین هرگونه ایجاد مشکل برای این قطعه می تواند در امر خنک سازی هوا مشکل ‏ایجاد کند. برخی از علائم کویل اواپراتور یخ زده یا گرفته شامل:‏

 1. ایجاد یخ زدگی روی لوله مسی مبرد
 2. سرمایش ناکافی و خنک سازی ضعیف
 3. قبوض آب و برق نامتعارف نسبت به بازه زمانی مشابه

باتوجه به اینکه دسترسی به اواپراتور کمی دشوار و نیازمند مهارت است، بهتر خواهد بود با یک تکنیسین برای اینکار تماس بگیرید.

 • کاهش مبرد داکت اسپلیت

مبرد ماده‌ای شیمیایی و خنک کننده است؛ این ماده در حالت عادی به شکل گاز است. مبرد در بخش کمپرسور کولرگازی فشرده می‌شود و به حالت مایع درمی‌آید؛ این فرایند باعث خنک شدن هوا می‌شود. این گاز از جمله گازهای سنگین تر از هوا محسوب شده و به همین دلیل باعث ایجاد سرما می‌شود.

کاهش میزان مبرد دستگاه یا نشت مبرد از جمله مواردی است که باعث ایجاد مشکلاتی در پروسه خنک سازی خواهد شد. ما مقالاتی مفید و تخصصی در این مورد انتشار داده ایم که می توانید از طریق لینک زیر به آن دسترسی داشته باشید.

 1. شارژ گاز داکت اسپلیت چه موقع است؟
 2. گاز کولر گازی چیست؟
 • عدم محاسبه صحیح BTU

اگر ظرفیت سرمایشی (BTU) به درستی محاسبه نشده باشد و دستگاهی با ظرفیت کمتر برای محیط بزرگ نصب شده باشد، شرایط بسیار سخت برای تعهد سیستم به دما و خنک سازی مدنظر شما به وجود خواهد آمد. بنابراین کاملا واضح است که باید در انتخاب نوع دستگاه و ظرفیت سرمایشی آن تعارف را کنار گذاشت و دستگاهی نه با ظرفیت کمتر و نه ظرفیت بسیار بالاتر را انتخاب کرد.

برای اطلاعات بیشتر علاوه بر اینکه می‌توانید با کارشناسان لوگرانو (۰۲۱۷۴۹۰۶) در تماس باشید، می توانید به مقاله زیر هم مراجعه کنید.

 1. واحد اندازه‌ گیری BTU چیست؟

نتیجه گیری

عملکرد صحیح دستگاه ها در مواقعی که به آن نیاز داریم بسیار مهم است. مثلا کارکرد صحیح یک بخاری در زمستان و کارکرد صحیح یک سیستم خنک سازی در تابستان! اما اگر سیستم شما در یک موقعیت کاربردی به وظایف خود درست عمل نمی کند نگران نشوید و ممکن است مشکل به سادگی بررسی وجود برق تا تمیز کاری برخی از قطعات باشد.

اما به هر دلیلی نباید مساله سرویس به موقع و توجه به دستگاه ها را در طول سال کنار بگذاریم و فقط در هنگام بروز مشکل به آنها توجه کنیم. در این محتوا به بررسی علت خنک نکردن داکت اسپلیت پرداختیم و امیدواریم با رعایت نکات اصلی بیان شده همواره آرامش را از سیستم های تهویه مطبوع خود دریافت کنید.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =